«Έφτιαξαν» το ντεμπούτο Αντόνε… Πίττας και Ουάρντα! (vid)

Με την υπογραφή του Αιγύπτιου εξτρέμ και του Κύπριου φορ, ο Απόλλωνας κέρδισε με ανατροπή τον Ακρίτα

Νίκη ανατροπή για τον Απόλλωνα επί του Ακρίτα με 3-1. Παρ' ότι  η λεμεσιανή ομάδα βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ κατάφερε στην επανάληψη να φέρει «τούμπα» το ματς με δύο γκολ του Πίττα και του Ντόνιο.

Με αυτή την νίκη ο Απόλλωνας ανεβαίνει στην πέμπτη θέση και τους 38 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ακρίτα παραμένει στην τελευταία θέση και τους 12 βαθμούς.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η πρώτη τελική ήταν για τον Ακρίτα με τον Σέχιτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε εύκολα.

Η πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα έγινε στο 16ο λεπτό με τον Πίττα απο το ύψος της περιοχής να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνάει έξω.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ακρίτας κατάφερε να σκοράρει με τον Τόρες. Ο επιθετικός του Ακρίτα βρέθηκε απέναντι απο τον Γιοβάνοβιτς, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Τόρες κατάφερε να σκοράρει.

Η λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και δύο λεπτά αργότερα πλησιάσε στην ισοφάριση αλλά ο Πεντρέου απέκρουσε εντυπωσιακά τη κεφαλιά του Πίττα.

Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερνε να απειλήσει. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Ουάρντα να εκτελεί φαουλ και τη μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πεντρέου.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο σαφώς καλύτερα για να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση. Στο 46ο λεπτό ο Ντόνιο έκανε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σπόλιαριτς έστρωσε στον Χέντι που απο πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

Η λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63ο λεπτό μετά απο εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα και κεφαλιά του Πίττα που νίκησε τον Πεντρέου και έγραψε το 1-1.

Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα που στο 72ο λεπτό έφερε τούμπα το ματς. Απο αριστερά ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Ντόνιο έγραψε το 1-2.

Η ομάδα του Ακρίτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 79ο λεπτό ο Λόπες έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ένα λεπτό πριν το ενενηντάλεπτο ο Απόλλωνας έβαλε τέλος στην αναμέτρηση και πάλι με τον Πίττα να σημειώνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ με σουτ μέσα απο την περιοχή.

Το 1-3 ήταν και το τελικό σκορ. Νίκη ψυχολογίας για τον Απόλλωνα που κατάφερε με ανατροπή να πάρει το «διπλό».

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

Ακρίτας:  Περντρέου, Φοφανά, Ελ Τζεμιλί, Εράσο, Κλεμέντε, Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής

Aπόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Παναγιώτου, Ντόνιο, Ουάρντα, Χέντι

Σκόρερ: 21′ Τόρες/63′ Πίττας, 71′ Ντόνιο, 83′ Πίττας

Κίτρινες: Κλεμέντε/