Κίτρινη Πέμπτη στο «Αλφαμέγα» (vid)

Η ΑΕΛ με καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του Γαρποζη κέρδισε με 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα πανηγυριζοντας για πρώτη φορά μέσα στο νέο έτος

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Στάδιο Αλφαμέγα» με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν αρκετή καλή εικόνα σε όλο τον αγώνα. Νικηφόρο το ντεμπούτο του Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της λεμεσιανής ομάδας με την ΑΕΛ να ανεβαίνει στους 23 βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Στάδιο Αλφαμέγα» ξεκίνησε με την Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει καλύτερα και να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Ανέστη.
Μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Φερνάντες έξω απο την περιοχή με τον Ανέστη να απεκρούει σε κόρνερ.Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Ντιακιτέ πήρε τη κεφαλιά αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ αντίδρασε σωστά.

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη σιγά σιγά άρχιζε να ισορροπεί στον αγώνα και κατάφερε στην πρώτη της τελική να σκοράρει. Ο Μεντόγεβιτς βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μελίσσα δίνοντας προβάδισμα για την ομάδα του.

Οι πανηγυρισμοί συνεχίστηκαν απο τους φίλους της ΑΕΛ καθώς ένα λεπτό αργότερα σημειώσαν και δεύτερο γκολ με τον Μίντσεφ να πιάνει τη κεφαλιά μετά απο σέντρα του Μακρή.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ της ΑΕΛ καθώς στο 15ο λεπτό μειώσε στο σκορ με τον Φερνάντες να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και να νικάει τον Ανέστη.

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο το σκορ δεν παρέμεινε εκεί με την ΑΕΛ να σημειώνει και τρίτο γκολ στο 23ο λεπτό και πάλι με τον Μίντσεφ να σκοράρει με κεφαλιά μετά απο σέντρα του Μόρσει.

Στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Παπαφώτη να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα να φεύγει δίπλα απο την εστία του Μελίσσα.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά με την ΑΕΛ να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και την Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να βρει ελεύθερους χώρους για να απειλήσει.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΛ σκόραρε και τέταρτο γκολ και πάλι με τον Μίντσεφ αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Βούλγαρος ήταν σε θέση όφσαιντ στην αρχή της φάσης.

Έτσι το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας.

Β' Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΛ. Παρ'όλα αυτά η ΑΕΛ έχασε τη πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος με τον Μόρσει να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» έψαξαν και άλλο γκολ και λίγο έλειψαν να το σημειώσουν με τον Παπαφώτη να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε με τα πόδια.

O Mακρής που ήταν απο τους καλύτερους στον αγώνα έψαξε ένα γκολ αλλά το σουτ του στο 65ο λεπτό κτύπησε σε αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας και πέρασε σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού με την Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να γίνει απειλητική σε καμία περίπτωση.

Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΛ να κερδίζει δίκαια την Νέα Σαλαμίνα και να συνδυάζεται το ντεμπούτο του Αλέξη Γαρπόζη με νίκη και καλή εμφάνιση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής (46΄ Τσούκα), Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (78΄ Γερολέμου), Μίντσεφ (82΄ Μπεραχίνο), Μόρσεϊ (78΄ Κα), Μακρής (89΄ Ανδρέου).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Σέρνιτς, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Νεοφύτου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (46΄ Κονατέ), Βίκτωρος (46΄ Κατσικάς), Ντιακιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο (73΄ Κατσιάρης), Φράγκος (46΄ Ντουρμισάι), Μιγκελίτο, Γιάνγκα, Νάρσινγκ, Φερνάντες (67΄ Παπαγεωργίου).

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κουσμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Κορομά.

Σκόρερ: 12'Μεντόγεβιτς,13' ,23'Μίντσεφ,/15' Φερνάντες

Κίτρινες: Φραντζής/Βίκτωρος, Μπεχαράνο, Ντιακιτέ