Ανατροπή... παρηγοριάς για την ΑΕΛ (vid)

Με «χρυσή» αλλαγή τον νεαρό Θεμιστοκλέους η ομάδα του Γαρπόζη πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΖ (2-1)

Η ΑΕΛ μέτα τον αποκλεισμό από το Κύπελλο πηρέ μια νίκη που... επουλώνει πληγές. Η ομάδα του Γαρπόζη κέρδισε με με 2-1 την ΑΕΖ για την 1η Αγωνιστική της Β΄ Φάσης στο δεύτερο γκρουπ με ανατροπή και σκόρερ τους Μπάστο (79΄) και Θεμιστοκλέους στο (83΄) λεπτό. Για την ΑΕΖ άνοιξε το σκορ στο 20΄ λεπτό ο Χατζηβασίλης. Η ΑΕΛ έτσι ανέβηκε στους 33 βαθμούς, ενώ ΑΕΖ θα μείνει στους 16.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καλό ρυθμό με την ΑΕΛ να κρατά μπάλα, χωρίς να μπορεί όμως να απειλήσει. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο η ομάδα της ΑΕΖ ανέβηκε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό με το Χατζηβασίλη.

Ο Κύπριος φορ εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ από δύο σουτ του Κλε και ισάριθμες αποκρούσεις του Ανέστη και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ακολούθως το σύνολο του Γαρπόζη κρατούσε μπάλα αλλά και πάλι χωρίς ουσία. Η ΑΕΛ στο τέλος έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνιδι στα ίσα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπερ της ΑΕΖ.

Β΄΄ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε καλυτέρα στην επανάληψη βρίσκοντας δυο ευκαιρίες με τον νεοεισελθών ,Μίντσεφ ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει τον Μιλοσάβλιεβιτς. Η ΑΕΖ είχε την δική της ευκαιρία στο 55ο λεπτό με τον Ντιγκινί, όμως ούτε αυτός βρηκε στόχο.

Πέρασαν δέκα λεπτά για να απειλήσουν ξανά οι δύο ομάδες. Αρχικά, στο 65ο λεπτό η ΑΕΖ πλησίασε σε δεύτερο γκολ με τον Σάμπο να σημαδεύει το δοκάρι μέτα από εκτέλεση κόρνερ για την ομάδα του.

Ο Μίντσεφ στο 69ο λεπτό με σουτ από το σημείο του πέναλτι ανάγκασε τον Μιλοσάβλιεβιτς να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Τα δεδομένα στην αναμέτρηση αλλάξαν στο 75ο λεπτό όταν ο Ελευθερίου δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και μέσα σε ένα τετράλεπτο έφερε το παιχνιδι τούμπα με την κεφαλιά του Μπάστο στο 79΄ λεπτό και την προβολή του Θεμιστοκλέους στο 83ο λεπτό.

Ακολούθως τα πράγματα πήραν το δρόμο τους με την ΑΕΛ να κρατά το προβάδισμα της μέχρι τέλους και να παίνρει το τρίποντο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ: Ανέστης, Μπάστο, Παπαφώτης,(79. Γερολέμου) Μεντόζα,( 79. Θεμιστοκλέους) Σέρνιτς, Μορέιρα,(59. Μόρσαι) Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μακρής,(46. Μίντσεφ) Τζάλμα, Κα.(89. Σιλβέστρος)

Στον πάγκο : Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σιλβέστρος, Μόρσεϊ, Μίντσεφ, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Ντέγοεστ.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ ,(85. Γιαντάλ) Αντωνίου, Σαρφό, (79. Κ. Αντωνίου) Κάστρο,(79. Αρτζο΄ύμα) Χατζηβασίλης,(79. Βαλτή) Ντιγκινί, Σαμπό, Κλε, (59. Σάντος) Ελευθερίου.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ρόχα Σάντος, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Σιφνέος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Sundberg Jakob
Σκόρερ: 79. Μπάστο, 83. Θεμιστοκλέους / 20. Χατζηβασίλης
Κίτρινες: - / Κλε, Ελευθερίου, Σιφνέος
Κόκκινη: - / Ελευθερίου(Δε΄΄ύτερη Κίτρινη)