![](assets/modules/wnp/articles/202301/475596/images/b_.jpg)
Με πρωινή προπόνηση άρχισε η προετοιμασία της ΑΕΛ ενόψει του αγώνα με την Καρμιώτισσα ο οποίος θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο στο «Στάδιο Αλφαμέγα» στις 17:00.
Ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι για ακόμη μια φορά θα έχει σωρεία απουσιών, κάτι που πρακτικά τον αναγκάζει να προσαρμόσει το πλάνο του.
Η λίστα των τραυματιών μεγαλώνει με τους Ανδρέα Μακρή, Τσιμπόλα και Μούριελ Μπέκερ να προστίθενται. Συγκεκριμένα ο Μαρκής υπέστη κάταγμα έσω κονδύλου γονάτου στον αγώνα κόντρα στην Ομόνοια και θα μείνει εκτός για 4 με 6 εβδομάδες. Ο Τσιμπόλα υπέστη κάταγμα στο στήθος και θα χρειαστεί 3-4 εβδομάδες για να επανέλθει, ενώ ο Μούριελ διαγνώστηκε με θλάση που τον κρατήσει εκτός για 2-3 εβδομάδες.
Από εκεί και πέρα ο Ανδρέου χρειάζεται ακόμη 5-7 εβδομάδες, ο Φραντζής ακόμη 2 όπως και ο Μεντόγεβιτς. Ο δε Φιλίποβιτς βρίσκεται στο τελικό στάδιο και χρειάζεται 1-2 εβδομάδες, ενώ ίδια είναι τα δεδομένα για τον Κατσανίκλιτς.
Τέλος ο Νεοφύτου αναμένεται σε 10 περίπου μέρες να επιστρέψει στο κανονικό πρόγραμμα. Τέλος σε όλα αυτά τα προβλήματα προστέθηκε και η απουσία του Τεϊσέρα ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.
Αν δε υπολογίσει κανείς την απουσία του Τσέποβιτς, τότε ο αριθμός των ποδοσφαιριστών που δεν υπολογίζει ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι είναι… 11.
Γενικότερα στην ΑΕΛ το ιατρικό δελτίο τρομάζει, με τις επιλογές σε κάθε αγώνα να είναι ελάχιστες.
Παρά ταύτα ο στόχος κόντρα στην Καρμιώτισσα δεν αλλάζει, με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι να στέλνει μήνυμα νίκης.