Κύπελλο Κ19: Το σήκωσε με super Κούτσακο ο ΑΠΟΕΛ! (pics-vids)

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ στον τελικό

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το κύπελλο Νέων (Κ19) επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΛ στον τελικό που έγινε στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Κυπριανού ήταν ο Νικόλας Κούτσακος ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον ΑΠΟΕΛ στην κατάκτηση του κυπέλλου. Για την ΑΕΛ σκόραρε ο Αδάμου.

Αυτό είναι το τρίτο Κύπελλο Νέων που κατακτά η ομάδα του ΑΠΟΕΛ από το 2015 που καθιερώθηκε ο θεσμός. Προηγήθηκαν οι κατακτήσεις το 2016 και το 2019.

ΑΕΛ (Ανδρέας Ανδρέου): Π. Κυριάκου, Μ. Βεσελίνοβιτς (79' Π. Παναγή), Χ. Ευσταθίου, Α. Νικολεττίδης, Μ. Κολιάς, Π. Νεοφύτου (72' Σ. Χριστοδούλου), Α. Ιωάννου, Χ. Αντωνίου, Λ. Ζαχαρία (62' Χ.Σεργίου), R. Reis Lima (46' Π. Αντωνίου), Θ. Θεμιστοκλέους (72' Ι. Αδάμου)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Κυπριανού): Α. Τσιλιγγίρης, Μ. Κοκκινόφτας, Α. Παπαδόπουλος, Σ. Χαραλάμπους (68' Μ. Παρασκευά), Κ. Νύσσης (68' Ι. Τσουτσούκη), D. Djiama, Σ. Φενερίδης (68' Μ. Βαλιαντής), Σ. Γεωργίου, Σ. Βρόντης, Σ. Γαβριήλ (84' Σ. Ανδρέου), Ν. Κούτσακος (89' Σ. Χρυσοστόμου).

Η εξέλιξη του τελικού:

93' Τέλος του αγώνα. Κυπελλούχος στους Νέους ο ΑΠΟΕΛ.

92' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, 1-3. Σκόρερ ο Αδάμου με πλασέ μέσα από την περιοχή

87' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ, 0-3. Ο Κούτσακος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κυριάκου και πλάσαρε εύστοχα σημειώνοντας χατ-τρικ.

85' Άλλα πέντε για το τέλος. Πολύ κοντά στο τρόπαιο ο ΑΠΟΕΛ.

81' Ο Κυριάκου αποκρούει το πέναλτι του Κούτσακου, παραμένει το 2-0.

79' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Κυριάκου στον Κούτσακο.

61' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ, 0-2. Σκόρερ ο Κούτσακος με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

53' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Φερενίδη.

46' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

40' Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ, πέντε λεπτά πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου.

΄3' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1. Ο Ντζιαμά έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Κούτσακος νίκησε τον Κυριάκου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

1' Άρχισε ο τελικός. Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Κυριάκου, Βεσελίνοβιτς Ευσταθίου, Νικολεττίδης, Κολιάς, Νεοφύτου, Ιωάννου, Αντωνίου, Ζαχαρία, Ρέις, Θεμιστοκλέους.

ΑΠΟΕΛ: Τσιλιγγίρης, Κοκκινόφτας, Παπαδόπουλος, Χαραλάμπους, Νύσσης, Φενερίδης, Ντζιαμά, Γεωργίου, Βρόντης, Γαβριήλ, Κούτσακος.