Ανάσταση... εννιά ματς μετά

Διπλό της Κυρίας στο Τσίρειο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό για την 9η αγωνιστική των πλέι-οφ, η Ανόρθωση κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Γεωργίου (37’), όμως η Κυρία ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με τέρματα των Αμπαρτζουμιάν (45’) και Κορρέα (48’).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ανόρθωσης για τα πλέι-οφ και πλέον η ομάδα της Αμμοχώστου μετρά 57 βαθμούς, παραμένοντας ταυτόχρονα στη 4η θέση. Στους 68 βαθμούς συνεχίζει να βρίσκεται η τρίτη της βαθμολογίας ΑΕΛ.

Α’ Ημίχρονο

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, ενώ το θέαμα ήταν αρκετά κακό.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και μόλις στο 4’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κεραυνού, ο οποίος αποκρούσει εντυπωσιακά.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Αμμοχώστου, καθώς η ΑΕΛ ανέβασε στροφές, ισορρόπησε και κράτησε περισσότερο μπάλα.

Η επόμενη τελική στον αγώνα ήρθε στο 25’, όταν ο Αμπαρτζουμιάν σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής, όμως το σουτ ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα ο Κεραυνός να μπλοκάρει με ευκολία.

Δύο λεπτά αργότερα, σημειώθηκε η πρώτη τελική για την ΑΕΛ, όταν ο Γεωργίου σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Μετά από ένα δεκάλεπτο, ο Κύπριος διεθνής δεν αστόχησε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Δημήτρης Αβραάμ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κορέια δεν κοντρόλαρε σωστά τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στον Γεωργίου, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε να ελέγχει το υπέρ της προβάδισμα, όμως στο 45’ ο Αμπαρτζουμιάν, αφού διένυσε αρκετά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, πάτησε περιοχή και στη συνέχεια πλάσαρε, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Ανόρθωση, καθώς μόλις στο 3’ της επανάληψης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κορρέα έκανε τη κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, η Ανόρθωση έλεγξε το υπέρ της προβάδισμα, πιέζοντας μάλιστα για ένα τρίτο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κορέια στο 58’, ο οποίος εντός της μικρής επιλογής έστειλε τη μπάλα απελπιστικά έξω. Παράλληλα, στο 63’ ο Καλτσάς εκτέλεσε ένα φάουλ από διαγώνια θέση, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Κεραυνό, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να υπερέχει και στο 67’ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Καλτσά να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να αναγκάζει τον Κεραυνό σε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στο ξεκίνημα της φάσης, ο Σάντος μπλόκαρε το σουτ που έκανε ο Νταουσβίλι από το ύψος του πέναλτι.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΛ, μετά το γκολ του Κορρέα, ήταν να απειλήσει με ένα σουτ του Μπάμπιτς εντός περιοχής, όμως ο Λόρια μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Highlight: Το γκολ του Κορρέα στο 48’, αφού μετά από αυτό η Ανόρθωση μπόρεσε να ελέγξει το παιχνίδι, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεϊξέιρα, Πσισιέ, Κυριάκου (60' Σάντος), Δ. Αβραάμ, Αντάμοβιτς (80' Μελαναρκίτης), Παπαφώτης, Αβντιγιάι (60' Ριέρα), Α. Αβραάμ (60' Ντανίλο), Γεωργίου (69' Μ. Κωνσταντινίδης), Μπάμπιτς.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν (55' Μαργκάσα), Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ, Οκριασβίλι (68' Χριστοφή), Καλτσάς (79' Ελουντού), Κβιλιτάια (79' Μανιάς).

Σκόρερ: 37' Γεωργίου / 44' Αμπαρτζουμιάν, 47' Κορρέα.

Κίτρινες: 77' Σάντος / 11' Ρισβάνης.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.