Θρίλερ παντού...θρίλερ και στη Λάρνακα

ΑΕΚ και Άρης με την ισοπαλία παρέτειναν την αγωνιά για την Ευρώπη μέχρι τέλους

Συμβιβασμός στην Λάρνακα με την ΑΕΚ και τον Άρη να μένουν στο 1-1. Η ομάδα του Νταβίδ Μπαντία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά το πέναλτι του Σικόρσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα με την αγωνία για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια να μένει «ζωντανή». Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρομό 67’ και Σικόρσκι 90+3’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιτεθούν και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό με τον Φαράζ να βγάζει τον Ρόμο απέναντι από τον Σωφρονίου, με τον τελευταίο να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια.

Στο 12’ η Λαρνακιώτικη ομάδα ζευγάρωσε τις ευκαιρίες της με τον Γκιούρσκο να κάνει το διαγώνιο σουτ το οποίο απέκρουσε και πάλι ο πορτιέρο του Άρη. Τρία λεπτά μετά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απάντησε με τον Τζαβέ να κάνει την παράλληλη σέντρα αναγκάζοντας τον Λεάλ να διώξει με υπερένταση πρώτου Σπόλιαριτς.

Στο 24ο λεπτό χάθηκε και η μεγαλύτερη φάση του Α’ ημιχρόνου, με τον Φαράζ να κάνει το γύρισμα στο πέναλτι για τον Άλτμαν ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά βρήκε για ακόμη μία φορά σε ετοιμότητα τον Σωφρονίου.

Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες που δεν επέτρεψαν τον γρήγορο ρυθμό που είχε το πρώτο μισό του ημιχρόνου.

Λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 43’ με τον Μάμα να κάνει το σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής και τον Ντελμίρο να διώχνει ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησαν το Β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι χάνοντας την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 53’ με τον Μπαμπίκα να βγαίνει απέναντι από τον Λεάλ αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο της ΑΕΚ.

Δύο λεπτά μετά ο Άρης απείλησε ξανά με τον Μπόγκναρ να κάνει το διαγώνιο σουτ το οποίο βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην πρώτη της τελική στο Β’ μέρος η Λαρνακιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ στο 67’ με τον Γκιούρσκο να κάνει την συρτή σέντρα και τον Ρομό να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με ωραίο τακουνάκι.

Ακολούθως η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και να κυκλοφορά την μπάλα μην αφήνοντας τους φιλοξενουμένους να προσεγγίσουν την περιοχή του Λεάλ.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό και σε μία ανύποπτη φάση μετά από ένα κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τρισκόφσκι με τον διαιτητή μετά και τον έλεγχο του VAR να δείχνει την άσπρη βούλα. Έτσι ο Σικόρσκι στο 90+3’ ευστόχησε από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΑΕΚ (Νταβίδ Μπαντία): Λεάλ, Λέδες, Ρόμο, Φαράζ, Α. Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Μ. Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Γκιούρσκο, Άλτμαν (64' Τρισκόφσκι), Μάμας (80' Τόμοβιτς).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Σπόλιαριτς (73' Ανδρέου), Ντελμίρο, Φράγκος, Γιαγκό, Σίντελφελντ, Σλόγκαρ (46' Γιαμπλόνσκι), Μπρόρσον, Μπόγκναρ (61' Σιμιόν), Τζαβέ (28' Σικόρσκι), Μπαμπίκα.

Σκόρερ: 67' Ρομό / -

Κίτρινες: 42' Φαράζ, 62' Μάμας / 13' Μπόγκναρ, 20' Σλόγκαρ, 70' Φράγκος, 83' Ντελμίρο

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Peljto Irfan