Σκαλιώτες στην κορυφή με τρομερό Ιβάν

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρισκόφσκι που σημείωσε χατ-τρικ

Επιστροφή στις νίκες αλλά και στην κορυφή για την ΑΕΚ  που επικράτησε με 3-1 της ΕΝΠ με χατ-τρικ του Ιβάν Τρισκόφσκι. Οι «βυσσινί» που ήταν χαμένοι στο πρώτο μέρος προσπάθησαν να αντιδράσουν στην επανάληψη και μειώσαν με τον Έχμαν αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με βαθμολογικό κέρδος απο το «Αρένα».

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να μπαίνουν αρκετά ορεξάτοι στο γήπεδο.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Φαράζ να παίρνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κόστιτς να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΚ με τον Εγγλέζου άνοιξε το σκορ απο σουτ εκτός περιοχής αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά απο παρέμβαση του VAR. Ο Τρισκόφσκι ήταν εκτεθειμένος και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Κόστιτς.

Αυτό δεν εμπόδισε τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ αφού στην επόμενη τους φάση κατάφεραν και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτόνα ανοίξουν το σκορ μετά απο σέντρα του Γιάκολιτς απο αριστερά και κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου της ΕΝΠ και να καταλήγει στα δίκτυα του Κόστιτς.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά προσπάθησε να αντιδράσει μετά το άσχημο ξεκίνημα και άρχισε σιγά σιγά να ανεβαίνει ψηλά. Στο 27ο λεπτό οι «βυσσινί» έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Ντρέκσα να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Η ομάδα της Λάρνακας στο 33ο λεπτό λίγο έλειψε να σημειώσει και τρίτο γκολ με τον Φαράζ να φεύγει απέναντι απο τον Κόστιτς αλλά το τελειώμα του δεν ήταν καλό.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Όλτρα προσπάθησε να ηρεμήσει το παιχνίδι και να διαχειριστεί το υπερ της προβάδισμα. Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια και να προηγείται με 2-0.

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ μπήκαν σαφώς καλύτερα σε σχέση με το πρώτο μέρος. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να μειώσουν αρκετά γρήγορα και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό με τον Έμαν να εκμεταλλεύεται το μπέρδεμα στην άμυνα της ΑΕΚ και με σουτ νίκησε τον Μπίριτς.

Αυτό το γκολ ανέβασε την ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Σατσιά που άρχισαν να παίρνουν μέτρα σιγά σιγά αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν αρκετά απειλητικοί για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα κυρίως με κατοχή της μπάλας. Έτσι λοιπόν ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε χωρίς να έχουμε ιδιαίτερες φάσεις στην συνέχεια.

Ένα σουτ του Φαράζ που απέκρουσε ο Κόστιτς εύκολα στο 66ο λεπτό και ένα σουτ άστοχο απο τον Εγγλέζου στο 76ο λεπτό ήταν οι φάσεις που έψαξε ένα τρίτο γκολ για να καθαρίσει το ματς.

Στο 79ο λεπτό ο Ναούμ μπήκε στη περιοχή και ανατράπηκε απο τον Πολυκάρπου με τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρισκόφσκι που ήταν εύστοχος σημειώνοντας χατ- τρικ.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΚ να επιστρέφει στην νίκη και στην κορυφή με ένα αγώνα περισσότερο.

ΑΕΚ(Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Γιάκολις

ΕΝΠ(Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Μέιρα, Φερνάντες, Ντρέκσα, Ντζαβέ, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς

Σκόρερ: 9′, 14′, 81′ πεν. Τρισκόφσκι / 48′ Έμαν