Το μοίρασαν Ντράγκομιρ και «Τρίσκο»

Ισόπαλες 1-1 εξήλθαν Πάφος και ΑΕΚ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Δεν τα κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη φετινή τους νίκη Πάφος και ΑΕΚ, οι οποίες σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, «συμβιβάστηκαν» με το βαθμό της ισοπαλίας. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Λάρνακας ο Τρισκόφσκι (52'), ωστόσο με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Ντράγκομιρ (60’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι «γαλάζιοι» της Πάφου κράτησαν περισσότερο μπάλα και έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες του αγώνα, όμως λίγο η αστοχία των ποδοσφαιριστών της και λίγο οι επεμβάσεις του Τούμπα, είχαν ως αποτέλεσμα το συγκρότημα του Μίλανιτς να μην σκοράρει δεύτερο γκολ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ έφτασε τους πέντε βαθμούς και η Πάφος τους τέσσερις.

Α΄ Ημίχρονο

Με σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο προπονητές, με τις δύο ομάδες να μην έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.

Παράλληλα, η Πάφος κράτησε περισσότερο μπάλα, ενώ η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Όσον αφορά στο ρυθμό του ημιχρόνου, αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε στο 20’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, η μπάλα έφτασε στον Κβίντα, ο οποίος έκανε μια άστοχη κεφαλιά εντός περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Ακοράν να σουτάρει από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ρούτκο. Ο Ισπανός πήρε από τον Ματ.

Στο 25’ ο Τούμπας μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στο σουτ του Σεμέδο, ο οποίος στο 27’ απείλησε εκ νέου με άστοχη κεφαλιά εντός περιοχής.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 30’, όταν ο Μάμας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία μεταξύ Κβίντα και Ρούντκο, κάνοντας ένα άστοχο πλασέ από πλάγια θέση εντός περιοχής.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες και εκεί που η Πάφος υπερείχε εκ νέου στη κατοχή της μπάλας... στο 51’ έφτασε πάρα πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αφού μετά από γύρισμα του Αουρέλιο στην περιοχή, ο Βαλακάρι έκανε το τελείωμα από πολύ καλή θέση, αναγκάζοντας τον Τούμπα να αποκρούσει με διπλή προσπάθεια.

Παρόλα αυτά, αυτοί που θα άνοιγαν το σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Τρισκόφσκι στο 52’. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα που έγινε στην περιοχή, ο Ρούτκο έδιωξε με γροθιές εκεί που ήταν ο Μάμας, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Τρισκόφσκι να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να ανοίγει το σκορ.

Το γκολ της ΑΕΚ είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να γίνουν ακόμη πιο απειλητικοί και στο 56’ ο Τούμπας απόκρουσε με δυσκολία στο δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Πάντσεον εκτός περιοχής.

Ότι δεν κατάφερε ο έμπειρος μέσος, το πέτυχε ο Ντράγκομιρ στο 60’, ο οποίος τρία λεπτά μετά αφού πέρασε στον αγώνα, έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν μία ανάσα από το να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα σε δύο περιπτώσεις.

Πρώτα ήταν ο Φουρ, ο οποίος στο 62’, μόνος απέναντι από τον Τούμπα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Σεμέδο από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα επίσης πάνω από τα δοκάρια.

Ακολούθως, ήταν η σειρά της ΑΕΚ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, μιας και μετά από σέντρα του Ροσάλες στην περιοχή, ο Τρισκόφσκι από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα έξω.

Μετά και τη χαμένη ευκαιρία του αρχηγού των «κιτρινοπράσινων» δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ενδεκάδες

Πάφος: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (57' Ντράγκομιρ), Ζάιρο, Αουρέλιο, Μιχαήλ (83' Πάγιτς), Βαλακάρι, Πάνιτς (57' Φουρ), Μπάριτς, Πάντσεον.

ΑΕΚ: Τούμπας, Λέδες, Τάντι, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκαρσία (40' Ροσάλες), Μιλίσεβιτς, Μικέλ, Ντάρμπισαϊρ, Γκιούρσκο (62' Φαράς), Μάμας (62' Άμπραχαμ).

Σκόρερ: 60' Ντράγκομιρ / 52' Τρισκόφσκι.

Κίτρινες: 6' Πάνιτς, 35' Μιχαήλ, 75' Κβίντα, 80' Ντράγκομιρ / 1' Μάμας, 43' Γκιούρσκο.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.