Με «Τρίσκο»… συνεχίζει την αναρρίχηση (vid)

Ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα, η ΑΕΚ κέρδισε (2-1) εντός έδρας τη Δόξα

Συνεχίζει την αναρρίχηση η ομάδα του Μπεν Σιμόν με την ανατροπή-νίκη επι της Δόξας με 2-1. Μπορεί να αγχώθηκε επειδή η Δόξα προηγήθηκε με πέναλτι στο 10’ με τον Ναμπί αλλά με δύο γκολ στην επανάληψη, Γκάμα (60’) και Τρισκόφσκι (82’) έκανε τη ολική ανατροπή κερδίζοντας τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Α ημίχρονο

Πίεση ψηλά από τα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ με την Δόξα να δείχνει και αυτή την πρόθεση της με την 5άδα πίσω στη άμυνα. Όμως η Δόξα ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο 4' με τον Ασάντε πλάγια με σουτ μέσα από την περιοχή με τον Πίριτς να αποκρούει. Στην συνέχεια της φάσης αντεπίθεση από την ΑΕΚ, το σουτ του Ντίμερς πέρασε έξω.

Στο 8' λεπτό όμως μετα από λάθος του Ντιουνκού στη άμυνα, ο Σκόγκλουντ έκλεψε την μπάλα και πήγε απέναντι στον Πίριτς με τον Ντιουνκού να τον ανατρέπει πριν προλάβει να επιχειρήσει το σουτ,  με την Δόξα να κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναμπί που εύστοχα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Πίριτς και έκανε το 0-1 για τη ομάδα της Κατωκοπιάς.

Η ομάδα του Μπεν Σίμον προσπάθησε να αντιδράσει μετα από το τέρμα που δέχθηκε με μία κεφαλιά του Τόμοβιτς μετα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Μέχρι και το 25 η ΑΕΚ δεν απείλησε ακόμη επικίνδυνα την άμυνα της Δόξας εκτός από κάποια μακρινά σουτ από Ντίμερς, Γκιούρσκο, Γκάμα και την κεφαλιά του Τόμοβιτς.

Καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι στο 33 εντός περιοχής η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Μετα από μπαλιά του Ντιουνκού ο αρχηγός της ΑΕΚ, έπιασε το σουτ στον αέρα χωρίς στόχο όμως.

Ανούσια σουτ ξανά από πλευράς ΑΕΚ  χωρίς να απειλήσουν την εστία της Δόξας όπου κράτησε εύκολα το προβάδισμα της μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Β ημίχρονο

Ξεκάθαρη πρόθεση της Δόξας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είναι να αμυνθεί πίσω με διπλή γραμμή ζώνης και τον Ασάντε μοναδικό προωθημένο, απο την άλλη η ΑΕΚ θέλει το γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Μέχρι και το 59’ όμως η ΑΕΚ δεν απείλησε καθόλου, που απλά κυκλοφορούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή του Σισκόφσκι.  Στο 60΄  μετα και την είσοδο του Τόνγκια, η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε ρυθμούς και μετα από μπαλιά από τα αριστερά του Ρομπέρζ, ο Μπρούνο Γκάμα με πλάσε νίκησε τον Σισκόφσκι και ισοφάρισε για την ΑΕΚ.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ κυριάρχησε, κυκλοφόρησε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι εκτός από μια κεφάλια του Τρισκόφσκι που απομακρύνθηκε στην γραμμή από τον Πουρίτς.

Στο 82’ σε μία φάση που δεν φαινόταν να απειλείται η εστία της Δόξας, ο Ασάντε μετα από πίεση από τον Ντίμερς στην μεγάλη περιοχή, γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα αλλά ο Τρισκόφσκι που «μυρίστηκε» την φάση μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλάσε διαμόρφωσε το τελικό 2-1, ολοκληρώνοντας και την ολική ανατροπή για την ομάδα του.

Με σωστή διαχείριση και καλή κυκλοφορία κράτησε το αποτέλεσμα η ομάδα του Μπεν Σιμον χωρίς να δώσει χώρο στους επιθετικούς της Δόξας, κερδίζοντας τους 3 βαθμούς και κλείνοντας την χρονιά με νίκη και στη 5η θέση στος 29 βαθμούς.

ΑΕΚ Λάρνακας: Πίριτς, Ντιούνκου, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ(Σάντος 65'), Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες(Τόνγκια 56'), Γκιούρσκο και Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Μάμας

Δόξα: Σισκόφσκι, Φοφανά( Στυλιανο΄ύ 46΄), Τρούγιτς (Σαντικ 85'), Τραϊτσέφσκι( ΤζεΤζε 65'), Ναμπί (Μουσα 75'), Σκόγκλουντ(Κυριάκου 46'), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Ε. Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αντωνίου , Κυριάκου, Σιέλης, Σαντίκ, Σαμπρίνο, Γιαμπερέ, Μούσα, Στυλιανού, Αντουί, Κυριάκου, Μπρίσε

Κίτρινες: Ντιουνκου/ Σκόγκλουντ, Μούσα