Γάνδη-ΑΕΚ 3-0: Το πάλεψε αλλά... λύγισε στο τέλος

Δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και λέει αντίο στα ευρωπαϊκά παιχνίδια

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ μιας και ηττήθηκε με 3-0 από την Γάνδη μέσα στο Βέλγιο και με συνολικό σκορ 4-1 αποχαιρετάει τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για την φετινή σεζόν. Το πάλεψε η λαρνακιώτικη ομάδα, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία των Βέλγων δεν της άφησε περιθώρια.

Α’ Ημίχρονο

Χωρίς κάποια καλή φάση κύλησε το πρώτο 15ο λεπτό με την ΑΕΚ πάντως να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να απειλήσει την Βέλγικη άμυνα. Στο 20’ ο Κάσες έπιασε σουτ στην κίνηση από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά εκτός. Στο 28ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πλαστούν έπιασε την κεφαλιά πιο ψηλά από όλους και ανάγκασε τον Τόνιο σε εκπληκτική επέμβαση στην γωνια. Στο 32’ ο Τόνιο πραγματοποίησε νέα εντυπωσιακή επέμβαση, αυτή τη φορά σε καλό σουτ του Γιάρεμτσουκ. Δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Γιάννου, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό και έκανε το πλασέ αλλά ο Καμίνσκι έσωσε την ομάδα του. Στο 56’ ο Τρισκόφσκι επιχείρησε χαμηλό σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Καμίνσκι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 64ο λεπτό η Γάνδη έκανε το 1-0 με τον Ντεπουάτρ ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τόνιο. Στο 79’ ο Νταβίντ έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στις καθυστερήσεις ο Τζόναθαν Νταβίντ σκόραρε δύο φορές, με τον ίδιο τρόπο, τετ α τετ με τον Τόνιο και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διακριθέντες:

Γάνδη: Καθοριστικά τα δύο γκολ του Τζόναθαν, αφού ήταν αυτά που επιβεβαίωσαν τον αποκλεισμό της ΑΕΚ. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία των Βέλγων, με τον Καμίνσκι να στερεί από τους λαρνακείς την ευκαιρία για να σκοράρουν κάποιο γκολ.

ΑΕΚ: Το πάλεψε η ΑΕΚ, θα μπορούσε για κάτι καλύτερο επιθετικά. Καλός ο Τόνιο παρά τα τρία γκολ που δέχθηκε, πραγματοποίησε καλές επεμβάσεις στο 1ο ημίχρονο.

Απογοήτευσαν:

Γάνδη: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ήταν όλοι πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους.

ΑΕΚ: Μέτριο ματς από τον Τρισκόφσκι, η αλήθεια δεν πήρε και πολλές πάσες αλλά ούτε και δημιούργησε. Ο Τέτε δεν πρόσφερε στο επιθετικό κομμάτι.

Κοουτσάρισμα:

Γάνδη (Θόρουπ): Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του, πλέον αντιμετωπίζει την Ριέκα ούτως ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις, εκεί όπου αναμένουμε μια δυνατή ΑΕΚ και την φετινή σεζόν.

Διαιτησία (Martin Strömbergsson): Σωστός στις αποφάσεις του ο Σουηδός διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γάνδη: Καμίνσκι, Ενγκαντέ, Οβούσου, Γιάρεμτσουκ (Βερστραέτε 88'), Οτζίτζα, Νταβίντ, Ντεζαεγκέρε, Ασάρε, Λούστιγκ, Ντεπουάτρ (Κάστρο 81'), Πλαστούν.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (Ραούλ 73'), Μοϊσόφ, Ακοράν, Γκονζάλες, Σάστρε, Τέτε (Τολεμές 73'), Χέφελ, Γιάννου, Κάσες (Ασούμπρε 84'), Τρισκόφσκι.

Σκόρερς: Ντεπουάτρ, Νταβίντ (2) /-

Κίτρινες Κάρτες:  Γιάρεμτσουκ, Οβούσου / Γιάννου, Ακοράν, Χέφελ, Μοϊσόφ