Ήττα με το κεφάλι ψηλά και... βλέπει Κόνφερενς

Η ΑΕΚ το πάλεψε κόντρα στη Φενέρ όμως λύγισε και πλέον έχει ως στόχο τη διατήρηση της 3ης θέσης

Η ΑΕΚ δέχθηκε δεύτερη ήττα από τη Φενέρ, αυτή τη φορά εντός έδρας με σκορ 2-1. Η τουρκική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 16’ με τον Πέδρο. Οι Λαρνακείς ισοφάρισαν στο 52’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1 με τον Μπατσουαγί από τα έντεκα βήματα.

Α’ Ημίχρονο

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό κατάφερε να καταγράψει την πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Γκιουλέρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ απάντησε τέσσερα λεπτά μετά με τον Μάμα. Ο νεαρός με πλασέ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Μπαγιντίρ σε δύσκολη απόκρουση στο 5’.

Στην επόμενη φάση ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς σύμφωνα με τον βοηθό ο επιθετικός των «κιτρινοπράσινων» ήταν σε θέση οφσάιντ. Πάντως από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται να ήταν εκτεθειμένος ο 35χρονος φορ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 16’. Ο Αλιόσκι έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Πέδρο αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ΑΕΚ δεν αφυπνίστηκε από το γκολ των τούρκων και συνέχισε να παίζει πιο αμυντικά. Ο Λίνκολν απείλησε στο 26’ με σουτ από τα όρια της περιοχής το οποίο πέρασε μόλις άουτ.

Οι Λαρνακείς ανέβασαν στροφές από το 35’ και μετά ωστόσο περιορίστηκαν σε ημιτελείς προσπάθειες κυρίως από τα δεξιά με τον Φαράζ χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα την άμυνα της Φενέρ.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και ισοφάρισε πολύ νωρίς στην επανάληψη. Ο Μπαγιντίρ ανέτρεψε τον Άλτμαν και αρχικά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια ο Πολωνός ρεφ πήγε στο on field review και έδωσε την παράβαση. Ο Τρισκόφσκι ήταν εύστοχος και έκανε το 1-1 στο 52’.

Οι Λαρνακείς ενώ είχαν όλα τα φόντα για να βρουν και δεύτερο γκολ, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν όπως θα έπρεπε την άμυνα της Φενέρ.

Η τουρκική ομάδα κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ στο 80’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπατσουαγί.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στο 84’. Την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ο Βαλένσια με τον Πίριτς όμως να του στερεί να χριστεί σκόρερ.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ με τους «κιτρινοπράσινους» να εμφανίζονται κατώτεροι των προσδοκιών και να βλέπουν πλέον το Κόνφερενς Λιγκ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Λέδες (75' Πονς), Μάμας (64' Ναούμ), Σανχούρχο (83' Μίκελ), Φαράζ, Τρισκόφσκι (75' Λόπες), Άλτμαν (75' Ολατούντζι)

Φενέρ (Χεσούς): Μπαγιντίρ, Ίσμαϊλ, Γκουστάβο, Σάλαϊ, Λίνκολν (76' Κρέσπο), Καντιόγλου, Αλιόσκι (70' Βαλένσια), Πέδρο (70' Σάμουελ), Γκιουλέρ (70' Μπατσουαγί), Ρόσι (90+2' Καχβετσί), Αζίς

Σκόρερ: 52' Τρισκόφσκι / 16' Πέδρο, 80' Μπατσουαγί

Κίτρινες κάρτες: 38' Γκαρσία, 41' Μάμας, 49' Τρισκόφσκι, 88' Ολατούντζι, 90+5' Φαράζ, 90+5' Πονς / 33' Γκιουλέρ, 43' Λίνκολν, 67' Αζίς, 88' Γκουστάβο

Αποβολές: 84' Γκαρσία / -

Διαιτητής: Paweł Raczkowski

VAR: Piotr Lasyk