ΑΕΚάρα απ' τα παλιά!

Η νίκη κόντρα στον Άρη λέει πολλά!

Θεόδωρος Τσιολάκης

Με μία πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του Άρη μετά από ανατροπή μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα» στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα ότι η ομάδα της Λάρνακας δεν έχει τελειώσει για φέτος και μπορεί να πετύχει τους στόχους της.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ το 5ο λεπτό, με δύο γκολ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τεράστιο τρίποντο κόντρα σε μία μεγάλη και δύσκολη ομάδα.

Δύο αλλαγές και άλλο σύστημα

Ο Ραν Μπεν Σιμόν επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ανόρθωση, οι Τόνκια και Γκαλιόλο, πήραν τις θέσεις των Γκαρσία και Τόμοβιτς. Μάλιστα ο Ισραηλινός κόουτς έκανε και αλλαγή συστήματος, καθώς από τριάδα στην άμυνα, το γύρισε σε τετράδα. Πιο συγκεκριμένα στο τέρμα ήταν ο Πίριτς, στα στόπερ οι Μιλίσεβιτς-Ρομπέρζ, αριστερά ο Γκαλιόλο και δεξιά στην άμυνα ο Ντιουνκού. Στο κέντρο ήταν οι Πονος-Λέδες, πιο μπροστά τους ο Ντίμερς, αριστερά στην επίθεση ο Τόνκια, δεξιά ο Φαράζ και στην κορυφή ο Σολ

Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα, όμως βρήκε τη λύση

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα, χωρίς να είναι συγκεντρωμένη και αυτό το πλήρωσε, έστω και από ένα κόρνερ που σηκώνει συζήτηση αν ήταν ή όχι. Η ουσία ήταν ότι η ομάδα δεν μπήκε συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και μόλις στο 5’ βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ «αφυπνίστηκε» και προσπάθησε να βρει τρόπο για να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν έβγαλε αντίδραση, όμως παρουσίαζε δυσκολία στο τελείωμα της φάσης, ενώ χαρακτηριστικό ήταν τον γεγονός ότι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ ήταν στο 30’ με το σουτ εντός περιοχής του Πονς.

Η ομάδα της Λάρνακας πέραν από τη φάση του γκολ που δέχθηκε δεν απειλήθηκε καθόλου από την Άρη, έχοντας την κατοχή υπέρ της σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν οι «κιτρινοπράσινοι» να φτάσουν σε ένα γκολ, πηγαίνοντας με 1-0 πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και πάλι στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ δεν μπήκε συγκεντρωμένα, μετά ήταν καλύτερη, δείχνοντας χαρακτήρα, κρατώντας μπάλα και έστω και από την άσπρη βούλα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Όπως και στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο των κινήσεων μέσα στο γήπεδο και έστω και με αυτογκόλ κατάφερε να προηγηθεί για να πάρει στο τέλος τη νίκη.

Το πιο σημαντικό η αντίδραση

Το σημαντικότερο πράγμα που κέρδισε απόψε η ΑΕΚ είναι η αντίδραση που έβγαλε μέσα στο γήπεδο, καταφέρνοντας να γυρίσει το παιχνίδι από 0-1 σε 2-1, γεγονός που αποδεικνύει το μέταλλο που έχουν οι ποδοσφαιριστές.

Η ΑΕΚ απόψε επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις και θύμισε την παλιά ομάδα της περσινής χρονιάς. Ο Άρης ήταν άφαντος μέσα στο γήπεδο, οι παίκτες του Μπεν Σιμόν κυκλοφορούσαν με μεγάλη ευκολία την μπάλα και στο τέλος πήραν μία εντελώς δίκαια νίκη.

Έπεται συνέχεια

Μετά από αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα ότι μπορεί να πετύχει αρκετά πράγματα φέτος, φτάνει να παρουσιάσει διάρκεια και συνέχεια στις καλές εμφανίσεις.