ΑΕΚ: Ξέρει να «απαντάει»

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα βρίσκει τις λύσεις και όταν το παιχνίδι «στραβώνει»

Γιώργος Μηνά

Συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία η ομάδα της Λάρνακας που οδηγεί την κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα και δείχνει μέχρι στιγμής ότι είναι η πιο σταθερή ομάδα.

Και εκεί που μετράει 17 νίκες σε 22 αγώνες αυτό που έχει περισσότερη σημασία για την ομάδα του Όλτρα είναι ότι βρίσκει τον τρόπο να νικήσει και όταν το ματς «στραβώνει».  Αυτό το έδειξε κυρίως σε δύο αγώνες στα τέσσερα τελευταία νικηφόρα αποτελέσμα της ομάδας. Στο παιχνίδι με την Καρμιώτισσα(1-3) αλλά και στο παιχνίδι με τον Άρη (4-3).

Η γρήγορη αντίδραση στο γκολ της Καρμιώτισσας

Στο παιχνίδι με την Καρμιώτισσα η πρωτοπόρος ομάδα του πρωταθλήματος προηγήθηκε με τον Εγγλέζου στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου  με τον Ντούριτς. Σίγουρα το χρονικό σημείο που δέχθηκε το γκολ η ΑΕΚ δεν ήταν καλύτερο και οι περισσότεροι νομίζαμε ότι θα επηρεάσει την ομάδα στο ψυχολογικό κομμάτι.

Αντί αυτού η ομάδα του Λουίς Όλτρα απάντησε γρήγορα, μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και σημειώσε το δεύτερο γκολ με τον Νίκολιτς κάνοντας το έργο των «κιτρινοπράσινων» πιο εύκολο. Στη συνέχεια του αγώνα ο Πέρε Πόνς (70ο λεπτό) έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή για να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα.

Η απίστευτη ανατροπή στο παιχνίδι της χρονιάς με τον Άρη

Και πως μπορείς να ξεχάσεις αυτή τη ματσάρα. Εφτά γκολ απο τις δύο ομάδες σε ένα αγώνα ροντέο με τα συναισθήματα να εναλλάσονται κάθε πέντε λεπτά.  Η «ελαφρά ταξιαρχία» με δύο γκολ των Στρούσκι(20ο λεπτό) και Γκομίς(27ο λεπτό) σόκαραν την ΑΕΚ στο «Αρένα». Και εκεί που έδειχνε ότι το παιχνίδι στράβωνε για τα καλά για τους ποδοσφαιριστές του Όλτρα ένα γκολ του Άλτμαν στο 33ο λεπτό έδωσε ελπίδες ανατροπής στην ομάδα και ακολούθως με το γκολ του Ράφα Λόπες δύο λεπτά αργότερα έφερε την ισοφάριση. Στο 65ο λεπτό ο Άλτμαν έφερε την ολική ανατροπή για την ομάδα του. Εκεί που όλα ήταν υπέρ των «κιτρινοπρασίνων» ο Γκομίς κατάφερε να ισοφαρίσει για την Λεμεσιανή ομάδα στο 78ο λεπτό. Ακόμη ένα σοκ για τον Όλτρα και την ομάδα  του που βρήκε το σθένος να πιέσει τον Άρη και στο τέλος με γκολ του Φαράζ να παίρνει αυτή τη σπουδαία νίκη.

Συνοπτίζοντας τα όσα προαναφέραμε στους δύο αυτούς αγώνες η ΑΕΚ έδειξε να έχει το ψυχικό σθένος και αντίδρασε γρήγορα  εκεί που στράβωσε το παιχνίδι. Και όταν καταφέρνεις να παίρνεις τέτοιες νίκες τότε δείχνεις πόσο διψασμένος αλλά και αποφασισμένος να «κόψεις»  πρώτος το νήμα.