ΑΕΚ: Το καλοκαίρι του 2016 και η παλιά γνώριμη

Η Κλίφτονβιλ ίσως βρεθεί για δεύτερη φορά στο μονοπάτι των κιτρινοπράσινων

Αρκετοί πιθανοί αντίπαλοι των δευτεραθλητών στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ έχουν γνωστοποιηθεί μιας και τα πλείστα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχουν ολοκληρωθεί. Με μια ματιά στη λίστα αυτή, πιθανή αντίπαλος στις 11 Ιουλίου 2019 είναι και μια παλιά γνώριμη και συγκεκριμένα η Κλίφτονβιλ Ιρλανδία, την οποίαν η ΑΕΚ αντιμετώπισε και το 2016.

Συγκεκριμένα, οι Λαρνακείς είχαν ταξιδέψει στο Μπέλφαστ για τον αγώνα της 14ης Ιουλίου του καλοκαιριού εκείνου, με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν και να προηγούμενα με 2-0 στο 49ο λεπτό. Η αντεπίθεση διαρκείας από την ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ έφερε το ευρωπαϊκό διπλό και τη διατήρηση της ετικέτας του φβορί καθώς Ιβάν Τρισκόφσκι, Ηλίας Χαραλάμπους και Ζουάν Τομάς βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα.

Μια εβδομάδα αργότερα, η ΑΕΚ φιλοξένησε τους Ιρλανδούς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με τα δεδομένα να απλοποιούνται στο 11ο λεπτό λόγω της αποβολής του Κρις Μπόνετ. Ο Βλαντιμίρ Μπόλιεβιτς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έβαλε ταφόπλακα στις λιγοστές ελπίδες της Κλίφτονβιλ για πρόκριση, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ζουάν Τομάς.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, η ΑΕΚ κατάφερε να αποκλείσει τη μετέπειτα πρωταθλήτρια Ρωσίας Σπάρτακ Μόσχας ενώ η πορεία προς τους ομίλους της διοργάνωσης, σταμάτησε στο εμπόδιο της Σλόβαν Λίμπερετς.