Σολ λαμπρός την οδηγεί! (vid)

Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΚ που κέρδισε τον Οθέλλο με 3-2, στην έδρα της

Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΚ, που σε αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε εντός έδρας τον Οθέλλο με 3-2. Τα δύο απ’ τα γκολ των νικητών σημειώθηκαν απ’ τον Σολ (10’ και 43’), ενώ το άλλο το πέτυχε ο Τρισκόφσκι (38’). Για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίκτυα οι Γκαρθία (25’) και Σαγκαρέ (59’). Πέραν απ’ το γεγονός πως παραβίασε την αντίπαλη εστία δύο φορές, ο Ισπανός φορ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και σαν ήλιος (όπως μεταφράζεται άλλωστε το επίθετο του στα ισπανικά)… λαμπρός έφερε τη λιακάδα – ηρεμία στους «κιτρινοπράσινους», που απέφυγαν την γκέλα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΚ να προσπαθεί απο τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό της ενώ ο Οθέλλος περίμενε για να βρει ανοικτούς διαδρόμους.

Η πρώτη απειλή στην περιοχή των φιλοξενούμενων έγινε στο 9ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Φαράζ στον Πέρε Πόνς αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό τελειώμα.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Όλτρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σολ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη μακρινή μπαλιά που του έγινε και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Οθέλλου.

Στο 25ο λεπτό ο Φαράζ έκανε πανέμορφη ενέργεια μπαίνοντας στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα απο την εστία του Ταουντούλ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Οθέλλος κατάφερε να αντιδράσει και ισοφάρισε μετά απο σουτ του Μπαμπίγια με τον Πίριτς να απεκρούει ασταθές και στην συνέχεια ο Γκαρθία ισοφάρισε για την ομάδα του.

Η ομάδα του Όλτρα κατάφερε στο 38ο λεπτό να προηγηθεί και πάλι στο σκορ. Αυτή την φορά ο αρχηγός της λαρνακιώτικης ομάδας εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Οθέλλου και απο κοντά νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
Λίγο πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ κατάφερε να σημειώσει και τρίτο γκολ και πάλι με τον Σολ ο οποίος μετά απο εκτέλεση κόρνερ πλάσαρε και σκόραρε το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προηγείται με 3-1 του Οθέλλου.

Β Μέρος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μιλίσεβιτς δοκίμασε το σουτ απο πολύ μακριά με την μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 51ο λεπτό ήταν σειρά του Οθέλλου να απειλήσει με τον Σανγκαρέ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει έξω.

Ο Οθέλλος ο οποίος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μετά απο γύρισμα του Σταμούλη ο Σανγκαρέ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη έδειξε να μην τα βάζει κάτω και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Απο την άλλη η ομάδα του Όλτρα προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό και να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Στο 88ο λεπτό ο Ουεσλάτι έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Πίριτς σε δύσκολη απέκρουση. Ο διαιτητής του αγώνα έδειξε εννιά λεπτά καθυστερήσεις λόγω των πολλών τραυματισμών αλλά και αλλαγών που είχε το δεύτερο ημίχρονο.

Στο 96ο λεπτό λίγο έλειψε να κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας οι φιλοξενούμενοι με τον Κορίνους να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μιλίσεβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή σώζοντας την ομάδα του.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την δεύτερη της διαδοχική νίκη. Απο την άλλη ο Οθέλλος πάλεψε στο τέλος για την ισοφάριση αλλά ο Πίριτς και ο Μιλίσεβιτς έσωσαν την ομάδα τους χαρίζοντας τους σημαντικό τρίποντο.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Πονς, Σάντος, Σάντσες.

Οθέλλος (Γαρπόζης): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ντε Ολιβέιρα, Σανγκαρέ, Λ. Γκαρθία, Χάσο, Εντιαγέ, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια

Σκόρερ: 11', 45+4' Σολ , 38' Τρισκόφσκι / 25' Γκαρθία, 59' Σανγκαρέ

Κίτρινες:  23′ Χάσο, 34′ Μπραμπίγια.