ΑΕΚ: Μετατρέποντας τις ευκαιρίες σε γκολ

Οι Λαρνακείς υπερείχαν των Βέλγων στις σημαντικές στατιστικές κατηγορίες

Απέναντι σε μιαν επιθετικογενή ομάδα όπως η Γάνδη, με πάνω από τρία γκολ ανά επίσημο αγώνα κατά τη φετινή περίοδο, ο πρώτιστος στόχος του Ιμανόλ Ιδιακέθ ήταν να αφαιρέσει την κατοχή της μπάλας από τον αντίπαλο και βάση του σχετικού στατιστικού στο φινάλε της αναμέτρησης, τα κατάφερε έστω και οριακά. Το τελευταίο σφύριγμα του Νορβηγού διαιτητή βρήκε τους δευτεραθλητές Κύπρου να υπερέχουν των Βέλγων κατά δύο ποσοστιαίες μονάδες και ενώ στο ημίχρονο καταγράφηκε η απόλυτη ισορροπία με πενήντα τοις εκατόν για κάθε ομάδα.

Το στοιχείο εκείνο το οποίο χρίζει βελτίωσης εν όψει του επαναληπτικού είναι η αντιμετώπιση της ομάδας του Τζες Θόραπ κατά τη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση καθώς υπάρχουν οι μέσοι ποδοσφαιριστές οι οποίοι μπορούν να σπρώξουν γρήγορα τη Γάνδη στο αντίπαλο μισό. Όσον αφορά τον τομέα της δημιουργίας ευκαιριών, η ΑΕΚ είχε σχεδόν διπλάσιες τελικές προσπάθειες με εννιά έναντι πέντε ωστόσο αρκετές εξ αυτών ήταν εκτός στόχου σε αντίθεση με τον αντίπαλο ο οποίος σημάδεψε εστία σε όλες τις περιπτώσεις.

Ισοπαλία καταγράφηκε και στο τελικό σκορ αλλά και στα δοκάρια με τους Ιβάν Τρισκόφσκι και Οτζίτζα Οφόε να τα σημαδεύουν, ενώ η ΑΕΚ είχε δύο σπουδαίες ευκαίρες με το πλασέ του Ακοράν Ρέγιες με το σκορ στο 0-0 και του Απόστολου Γιάννου με το σκορ στο 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, να φεύγουν μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Τον τομέα των σημαντικών ευκαιριών κλείνουν από πλευράς κυπριακής ομάδας η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έκτορ Χέφελ η οποία εξουδετερώθηκε από τον Τόμας Καμίνσκι και το τετ-α-τετ του Καναδού Τζόναθαν Ντέιβιντ με τον Τόνιο Ραμίρες, με τον Βάσκο τερματοφύλακα νικητή.