Ένα σου, ένα μου και τώρα... Τελ Αβίβ (vid)

«Άγγιξε» την ανατροπή στο κακό της ημίχρονο η ΑΕΚ όμως δεν την πέτυχε και πάει στο Ισραήλ για να παίξει τα ρέστα της

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στη Λάρνακα ανάμεσα σε ΑΕΚ και Μακάμπι για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Ισραήλ. Η ομάδα της Λάρνακας βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Κοχέν στο 64’, ισοφάρισε στο 80’ με τον Φαράζ και στο 84’ άγγιξε την ολική ανατροπή, με τον Τρισκόφσκι να χάνει πέναλτι, ενώ στο 90+5’ το σουτ του Γκιούρτσο έφυγε λίγο έξω.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά με σκοπό να πετύχει ένα γκολ και να ελέγξει το παιχνίδι. Μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 8’ η Μακάμπι δημιούργησε και αυτή την πρώτη της ευκαιρία στο ματς, με σουτ του Ζάχαβι, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 11’ η ΑΕΚ έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία μετά την επικίνδυνη σέντρα του Γκαρθία, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ρεβίβο.

Τέσσερα λεπτά μετά η Μακάμπι έχασε και αυτή ευκαιρία μετά από μπαλιά-τρύπα του Ζάχαβι ο Κοέν έκανε εντός μικρής περιοχής το πλασέ, αλλά ο Πίριτς απέκρουσε.

Αμέσως μετά μέσα σε δύο λεπτά η ΑΕΚ έχασε τεράστιες ευκαιρίες. Στο 16’ ο Γκιούρτσο έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο κίπερ. Ενώ στο 18’ μετά από μπαλιά του Γκιούρτσο, ο Πονς έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Μετά την πολιορκία της ΑΕΚ η Μακάμπι μετά το 25 ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει, ισορροπώντας το παιχνίδι.

Από το 33’ μέχρι το 37’ απείλησε τρεις φορές με τρία σουτ εκτός περιοχής του Ζάχαβι, αλλά κανένα από αυτά δεν κατέληξε στον στόχο.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στο πρώτο μέρος και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος στα πρώτα λεπτά μπήκε πιο δυνατά η Μακάμπι χάνοντας δύο ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 50’ έκανε σουτ ο Παρφέτ, απέκρουσε ο Πίριτς και στο 51’ ο Κοχέν σε τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 53’ η ΑΕΚ απάντησε με σουτ του Γκάμα, όμως μάζεψε ο κίπερ και στο 54’ η Μακάμπι έφυγε στην κόντρα, με τον Παρφέτ από το ύψος της μικρής περιοχής να κάνει το πλασέ, όμως ο Πίριτς απέκρουσε σωτήρια.

Στη συνέχεια πέρασαν εννέα λεπτά χωρίς μεγάλη φάση, με την ΑΕΚ στο 62’ να χάνει ευκαιρία με σουτ του Σολ, όμως απέκρουσε ο κίπερ.

Δύο λεπτά μετά η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Ζάχαβι να πασάρει στον Κοχέν, αυτός ξεμαρκαρίστηκε και έκανε το σουτ για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με τον Όλτρα να κάνει αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του.

Στο 80’ η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Φαράζ να φεύγει τετ-α-τετ απέναντι στον Πέρετς και με εύστοχο πλασέ έκανε το 1-1.

Τέσσερα λεπτά η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Γκιούρτσο, όμως στο 85’ ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς απέκρουσε ο Πέρετς την εκτέλεση.

Μέχρι το τέλος η ΑΕΚ κρατούσε μπάλα και έψαχνε την ανατροπή, στο 90+5’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Έτσι το παιχνίδι έληξε στο ισόπαλο 1-1 και η πρόκριση πλέον θα κριθεί στο Τελ Αβίβ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εντεκάδες:

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσες, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Γκιούρτσο, Πονς, Λέδες, Μπρούνο Γκάμα, Φραν Σολ, Λόπες

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Καψής, Τζιωρτζής, Μάμας

Μακάμπι:  Πέρετζ, Μακόν, Νταν Μπιτόν, Σάμποριτ, Ρεβίβο, Όβερεμ, Νιρ Μπιτόν, Ν. Πέρετζ, Παρφέτ, Ζάχαβι, Κοχέν

Στον πάγκο: Μισπάτι, Γκλέιζερ, Τούργκεμαν, Κανιτσόφσκι, Γεϊνί, Γκολάσα, Λούκχασεν, Νταβιτζάντα, Άλμογκ, Πιβέν, Σαχάρ, Γιοβάνοβιτς

Σκόρερ: 80' Φαράζ/64' Κοχέν

Διαιτητής: Nathan Verboomen