ΑΕΚ: Φτιάχνει μομέντουμ και βλέπει ψηλότερα

Κέρδισε και ανεβαίνει η ομάδα του Μπεν Σιμόν

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ στην Αρένα σημειώνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ραν Μπεν Σιμόν έκανε ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο των «κιτρινοπράσινων», συνδυάζοντας την επιστροφή του με το τρίποντο. Η ΑΕΚ πήρε μια καθαρή νίκη απέναντι στην ΑΕΛ και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Τα γκολ των Γκαρσία και Τόνγκια στο ξεκίνημα των δυο ημιχρόνων αποδείχτηκαν ιδιαίτερα κομβικά για την έκβαση της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ έκανε πολύ σωστή διαχείριση του αγώνα και δεν απειλήθηκε σοβαρά από την ΑΕΛ με εξαίρεση τη φάση του 44ου λεπτού. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ράφα Λόπες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Με τη νίκη της η ΑΕΚ έφτασε τους 19 βαθμούς και έπιασε τη Νέα Σαλαμίνα στην 6η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Λάρνακας φτιάχνει μομέντουμ για τη δύσκολη, δείχνοντας έτοιμη για τη δική της αντεπίθεση.

Η συνέχεια είναι ακόμη πιο δύσκολη για τους Λαρνακείς οι οποίοι έχουν να δώσουν δυο μεγάλα ντέρμπι απέναντι σε Ανόρθωση και Άρη, παιχνίδια στα οποία καλείται να επιβεβαιώσει το αγωνιστικό της ανέβασμα κοιτάζοντας ακόμη πιο ψηλά.