ΑΕΚ-Εθνικός: 1-1: Ισόπαλη η πρόβα

Ντεμπούτο για τον Ρουίθ

Με ισοπαλία οδηγείται στο πρώτο επίσημο της χρονιάς η ΑΕΚ, καθώς έφερε 1-1 με αντίπαλο τον Εθνικό δεχόμενη το γκολ στα τελικά στάδια της αναμέτρησης. Πρώτα λεπτά φέτος με γκολ ο Ακοράν, άρεσε στο ντεμπούτο του ο Ρουίθ. Στην παρουσία 2000 θεατών έγινε ο αγώνας.

Οι Λαρνακείς ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή στον αγώνα, αλλά χωρίς να φτιάξει τις πολλές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο μέρος. Ο Ιδιάκεθ επέλεξε να βάλει τον Χέφελ δεξί μπακ, επιλογή που νωρίς άλλαξε καθώς στο 34΄μπήκε να παίξει ο Ραούλ Ρουίθ που ήταν κινητικός και γενικώς «άρεσε». Ο Ακοράν μπήκε αλλαγή στο δεύτερο μέρος και σκόραρε στο 55’ για το 1-0, με το Δημήτρη Χαραλάμπους (φετινό απόκτημα του Εθνικού) να ισοφαρίζει στο 81’.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Χριστοδούλου, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Κάσες, Γκονζάλες, Σάστρε, Τολεμές, Γιάννου

Εθνικος (Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκέλ, Καπαρτής, Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Παπαγεωργίου

Ενημέρωση από τον αγώνα:

90' Τέλος αγώνα. Στο 1-1 οι δυο ομάδες.

81' 1-1 ισοφαρίζει ο Εθνικός! Ο Δημήτρης Χαράλαμπους πλασάρει από το ύψος του πέναλτι με επαφή σε αμυντικό η οποία ξεγελά τον Χριστοδούλου!

79' Αλλαγή στην αλλαγή του Ραούλ Ρουίθ λόγω καταπόνησης του Ισπανού μπακ με τον Πελεκάνο στη θέση του.

76' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κουντόμπιακ με τον Παναγίδη να απομακρύνει με το κεφάλι.

70' Κερδίζει τις εντυπώσεις ο νεαποκτηθέντας Ρουίθ τον οποίον σταματά με τραβηγμα από τη φανέλα ο Τζοκόλεφ.

66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ με τον Χριστοδούλου να αποκρούει.

64' Λεπτά συμμετοχής για Βίνσεντ Λάμπαν ο οποίος κερδίζει το χειροκρότημα της κερκιδας.

60' Σέντρα του Τέτε με τον Κωνσταντίνου να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας.

55' 1-0 για την ΑΕΚ! Με πλασέ μέσα απο την περιοχή ο Ακοράν δίνει προβάδισμα στους Λαρνακείς!

52' Προβολή του Ηλία από το ύψος της μικρής περιοχής η οποία είναι άστοχη.

49' Αντεπίθεση για τον Εθνικό με παίκτη παραπάνω ωστόσο ο Φοινίρης καθυστερεί στην τελική πάσα με την ομάδα του να μένει χωρίς τελική προσπάθεια.

47' Σουτ του Ρουίθ από πλάγια θέση με τον Στρατηλάτη να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Μπήκε για τα πρώτα του φετινά λεπτά ο Ακοράν.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 0-0 και χωρίς τη μεγάλη φάση εκατέρωθεν.

43' Σέντρα του Παπαγεωργίου απο αριστερά με τον Χριστοδούλου να μπλόκαρει.

34' Γεύση από Ραούλ Ρουίθ θα πάρουν οι φίλοι της ΑΕΚ με τον Ισπανό μπακ να αντικαθιστά τον Χέφελ.

31' Συρτό σουτ του Χέφελ με τον Ευσταθίου να βάζει σωτηρία την προβολή.

27' Εξ επαφής κεφαλιά του Τρισκόφσκι με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

23' Με έξοδο στο ύψος του πέναλτι ο Μπογκατίνοφ δεν επιτρέπει στον Τρισκόφσκι να εκδηλώσει τελική προσπάθεια.

19' Ο Κυπριανού ακροβολίζεται στο ύψος της περιοχής ωστόσο πριν απειλήσει ι Γκονζάλες τον ανακόπτει.

15' Κάθετη πάσα του Σαστρε με τον Γκλομπάρτ να ανακόπτει προ του Τρισκόφσκι.

11' Νέα εκτέλεση κόρνερ από τον Ολλανδό με τον Γκονζάλες να μην μπορεί να σώσει την κατοχή της μπάλας.

9' Εκτέλεση κόρνερ του Χέφελ με τον Μπογκατίνοφ να απομακρύνει με γροθιές.

3' Σουτ του Καπαρτή εκτός περιοχής το οποίο φεύγει πάνω απο τα δοκάρια του Χριστοδούλου.

1' Έναρξη της αναμέτρησης. Με 3-5-2 η ΑΕΚ, Χέφελ δεξιά και Τέτε αριστερά. Πολύ επιθετικό φαίνεται.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση