Ιβάν εσύ σούπερ σταρ!

Γύρισε με χατ-τρικ το ματς και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε του Ερμή με 3-1 στην Αρένα στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με το γκολ του Βαλπόρτ μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Τρισκόφσκι που σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του, όλα στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε τους τρεις βαθμούς και έφτασε τους 34, αφήνοντας τον Ερμή στους 20.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά και με όρεξη μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και απείλησε με το καλό σουτ του Τάντι, το οποίο ωστόσο αποκρούστηκε από τον Καϊκέ.

Παρ’ όλα αυτά ο Ερμής ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα από μεγάλο λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων από τον Σούτερντεν η μπάλα κατέληξε στον Βαλπόρτ που με πλασέ νίκησε τον Μολ και έκανε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Τρισκόφσκι στο 23’ ο οποίος έλαβε καταπληκτική πάσα από τον Σπόλιαριτς και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Έξι λεπτά μετά ήρθε και η ανατροπή και πάλι με τον Τρισκόφσκι ο οποίος σε κενή εστία από το γύρισμα του Νάντο έκανε το 2-1.

Στο 38’ ο Ερμής έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με το σουτ του Μέιρα, το οποίο αποκρούστηκε από τον Μολ και στην συνέχεια η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Στο 45ο λεπτό ο Καϊκέ έκανε παράβαση στον Ναράνχο με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι. Από την άσπρη βούλα ο Τρισκόφσκι δεν αστόχησε και έκανε το 3-1 σημειώνοντας και τα τρία γκολ της ομάδας του.

Β’ Ημίχρονο

Στο 63’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το καλό σουτ που επιχείρησε ο Κονέ, ωστόσο ο καλά τοποθετημένος Μολ έδιωξε την μπάλα. Στο 74’ ο Κοβάσεβιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση και για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η ΑΕΚ πήρε τους τρεις βαθμούς με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΚ: Μολ, Τάντι (Ναούμ 83'), Τρουγιόλς (Λαφράνς 83'), Σπόλιαριτς (Σπιρόφσκι 67'), Τρισκόφσκι, Νάντο (Ακοράν 67'), Χεϊτλι, Σούτερντεν, Μίκελ, Ναράνχο (Μακρής 75'), Μοϊσόφ

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (Παντελή 84'), Μέιρα (Κονέ 55'), Ντίας (Ρουσιάς 55'), Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Βαλπόρτ (Καραγκούνης 73'), Χολτ, Κυριακίδης (Κύπρου 73'), Σιντιμπέ

Σκόρερς: Τρισκόφσκι (3) / Βαλπόρτ

Κίτρινες Κάρτες:  Τρουγιόλς, Σούτερντεν / Δημητρίου, Φόλμπρεχτ, Καϊκέ