ΑΕΚ: Εμφάνιση που «φωνάζει» πρωτάθλημα

Αναλύοντας τη νίκη των «κιτρινοπράσινων» κόντρα στην Ομόνοια

Θεόδωρος Τσιολάκης

Την 7η της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ κόντρα στην Ομόνοια, καθώς της επικράτησε στο "ΑΕΚ Αρένα" με 2-1, ανεβαίνοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα της Πάφου και του ΑΠΟΕΛ αν θα την ευνοήσουν.

Η ομάδα της Λάρνακας πέραν του πρώτου 20λεπτου είχε σχετικά καλή εμφάνιση, έχοντας την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα γεγονός που τη βοήθησε να φτάσει στο δεύτερο γκολ.

Όσον αφορά την εντεκάδα που επέλεξε ο Λούις Όλτρα, έκανε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τη Δόξα. Στις θέσεις των Γκιούρτσο,Κάσας, Γκονζάλεθ και Σάχνουρχο πήραν οι Λόπες, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες και Μάμας.

Από εκεί και πέρα ο Ισπανός κόουτς εξέπληξε με την επιλογή του Ραφαήλ Μάμα στο κέντρο δίπλα στον Σανχόυρχο. Ουσιαστικά η εντεκάδα της ΑΕΚ ήταν η εξής: Πίριτς, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Άλτμαν, Μάμας.

Ένα αρνητικό γεγονός ήταν το κακό ξεκίνημα της ΑΕΚ, καθώς της στοίχισε και το γκολ στο 22ο λεπτό, το οποίο ήρθε μετά από κόρνερ. Γενικότερα η ομάδα του Όλτρα για άλλο ένα παιχνίδι παρουσίασε πρόβλημα στις στημένες φάσεις με τους πράσινους να βρίσκουν ευκαιρίες να απειλήσουν από στατική φάση.

Το θετικό για τους κιτρινοπράσινους είναι ότι μετά το γκολ που δέχθηκαν έβγαλαν άμεσα αντίδραση και στο 31' σε διάστημα εννέα λεπτών κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φαράζ. Μετά απ' αυτό το σημείο, η ΑΕΚ πατούσε πολύ καλύτερα μέσα στο γήπεδο, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, έχοντας παράλληλα πολύ καλή αμυντική λειτουργία πέραν από το γκολ που δέχθηκε.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της και έψαχνε το δεύτερο γκολ, γεγονός που τα κατάφερε με τον Λόπες να σκοράρει και να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας το τέταρτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Μπορεί στα τελευταία λεπτά να πιέστηκε η ΑΕΚ, όμως ο Όλτρα για άλλο ένα παιχνίδι έδειξε ότι αν η ομάδα του καταφέρει να βρεθεί μπροστά στο σκορ δύσκολα μπορεί να χάσει τη νίκη, έτσι στο τέλος χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κράτησε τους τρεις βαθμούς.

Άξιο αναφοράς ήταν επίσης και η πολύ καλή εμφάνιση του Κέναν Πίριτς, ο οποίος για άλλο ένα παιχνίδι ήταν καθοριστικός, κάνοντας τρομερές αποκρούσεις, ενώ στην τεράστια ευκαιρία της Ομόνοιας στο 90+2' είπε "όχι" στο πλασέ του Χούπερ, κρατώντας τη νίκη για την ΑΕΚ.

Μετά την πολύτιμη νίκη κόντρα στην Ομόνοια, άπαντες στην ομάδα της Λάρνακας επικεντρώνονται στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα την ερχόμενη Τετάρτη με σκοπό το όγδοο συνεχόμενο τρίποντο, αλλά  και για να ισοφαρίσει το νικηφόρο σερί του Ιμανόλ Ιδιάκεθ την σεζόν 2016/17.