ΑΕΚ: Άλλο ένα δείγμα από την ευάλωτη Γάνδη

Γκολ για έκτο σερί επίσημο παιχνίδι δέχθηκε η βελγική ομάδα

Ενδιάμεσα των δύο αναμετρήσεων με την ΑΕΚ σε Κύπρο και Βέλγιο, η Γάνδη συμπλήρωσε άλλη μια επίσημη αγωνιστική υποχρέωση καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος, φιλοξενήθηκε χθες (11/8) από την Μουσκρόν στο «Stade Le Canonnier» από την οποίαν έχασε με 2-1 παρά το ότι πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Τζες Θόραπ δέχθηκε τη δεύτερη φετινή ήττα η οποία όμως σε αντίθεση με την πρώτη, «πόνεσε», αφήνοντας τη Γάνδη στους τέσσερις βαθμούς σε τρεις αγώνες και την όγδοη θέση της First Division A.

Ο Δανός τεχνικός είδε την ομάδα του γι' άλλο ένα επίσημο παιχνίδι και συγκεκριμένα το έκτο φετινό, να δέχεται τουλάχιστον ένα γκολ, με τη διαφορά ότι δεν κατάφερε να σκοράρει περισσότερα από ένα με αποτέλεσμα να καταλήξει σε αρνητικό πρόσημο. Ο Τζες Θόραπ πραγματοποίησε τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την εντεκάδα η οποία παρατάχθηκε στην «Αρένα», οι οποίες αφορούσαν όλες τη μεσοεπιθετική γραμμή, με τον Λοράν Ντεπότρ να βρίσκει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Το γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στον αγώνα της 8ης Αυγούστου 2019, επιτρέπει στην ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ να κυνηγήσει δύο αποτελέσματα στο Βέλγιο και συγκεκριμένα τη νίκη, αλλά και την ισοπαλία με γκολ η οποία στη χειρότερη περίπτωση θα στείλει τον αγώνα στην παράταση. Η Γάνδη έχει δείξει κατ' επανάληψην ότι είναι ευάλωτη στα μετόπισθεν με ζητούμενο την εύρεση της κατάλληλης ισορροπίας στη κατανομή δυνάμεων στα δύο άκρα του γηπέδου, μιας και ταυτόχρονα δείχνει ιδιαίτερα ικανή στο transition.