Φαρμάκι στη Λάρνακα... και από Ματ

Στην πρεμιέρα οι πρωταθλητές σκόνταψαν στην ΑΕΚ, που φέτος δείχνει να είναι αλλιώς

Η ΑΕΚ που ήταν καλύτερη απόψε σε σχέση με την δική της πρεμιέρα, κέρδισε την Ομόνοια με 2-1 χάρις τα γκολ των Τρισκόφσκι και Ντάρμπισαιαρ, ενώ από την άλλη η Ομόνοια παρά το γκολ του Παπουλή δεν πήρε κάποιο βαθμό και γνώρισε την ήττα λίγο πριν τους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.`

Α΄ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στην ΑΡΕΝΑ, με την ΑΕΚ να κάνει την πρώτη στιγμή στην αναμέτρηση και το σουτ του Τρισκόφσκι που πέρασε λίγο έξω. Η συνέχεια μέχρι και το 7ο λεπτό έφερε δύο καλές φάσεις για την Ομόνοια όταν αρχικά στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Τσέποβιτς πέρασε έξω και στην συνέχεια το σουτ του Ζαχαρίου πέρασε και πάλι έξω.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έδειχνε πιο απειλητική για να πετύχει το 1ο γκολ. Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά ήταν εκείνη που έδινε τον ρυθμό, έμπαινε δυνατά στις φάσεις και γενικά ήταν πιο ορεξάτη. Μάλιστα στο 14΄ Ο Γκιούρσκο μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Φαμπιάνο απομάκρυνε την τελευταία στιγμή. Η νέα μεγάλη φάση από την ΑΕΚ ήρθε στο 23ο λεπτό όταν ο Γκιούρσκο εντός περιοχής έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ.

Η Ομόνοια μετά και το 7ο λεπτό και το σουτ του Ζαχαρίου ήρθε η ώρα να απειλήσει ξανά. Στο 28ο λεπτό οι πράσινοι απείλησαν όταν το απευθείας φάουλ του Γκόμεθ απέκρουσε ο Μαρτίνεθ. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ομόνοια ισορρόπησε και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι η ΑΕΚ οπισθοχώρησε λίγο. Δεν έφτιαξε κάτι αξιόλογο η ομάδα του Χένινγκ Μπερκ απλά κρατούσε περισσότερο μπάλα στην μεσαία γραμμή.

Μετά και το φάουλ του Γκόμεθ και την Ομόνοια να προσπαθεί να ανέβει λίγο στον αγώνα, δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο, ο ρυθμός έπεσε και το πρώτο ημίχρονο που με βάση τα όσα είδαμε άξιζε 1 γκολ, τελείωσε στο 0-0.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια να μπαίνει ας το πούμε πιο ορεξάτα αλλά όλα άλλαξαν στο 53ο λεπτό. Μετά από σέντρα στην περιοχή ο Χούμποτσαν μάρκαρε αντικανονικά τον Μάμα, με το  διαιτητή Βασίλη Δημητρίου να σφυρίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιβάν Τρισκόφσκι και φυσικά δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Μετά και το γκολ της ΑΕΚ η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 61ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Τζιωνή.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μέχρι να αναλάβει δράση ο Ντάρμπισαιαρ. Ο Άγγλος φορ μετά την σέντρα του Γκαρσία, με μία ωραία καρφωτή κεφαλιά (το σήμα κατατεθέν του), κέρδισε τον Φαμπιάνο και έκανε το 2-0 χωρίς όμως να το πανηγυρίζει σεβόμενος τα 4 χρόνια παρουσίας του στην Ομόνοια.

Οι πράσινοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και στο 81ο λεπτό μετά από μία ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Λέσιακς, Κακουλλή και Παπουλής, ο τελευταίος την έστειλε στα δίχτυα και μείωσε σε 2-1. Η συνέχεια στα τελευταία λεπτά αναμενόταν δραματική. Η ΑΕΚ έτοιμη για άμυνα και η Ομόνοια να πιέζει για το 2-2. Η μοναδική φάση που έγινε ήταν το πλασέ του Παπουλή στο 88ο λεπτό και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν έγινε κάτι άλλο καλό και το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ και την Ομόνοια ηττημένη λίγο πριν την πρεμιέρα στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.