ΑΕΚ... Σκάλα... Πρωτάθλημα

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Λάρνακας επί του Απόλλωνα

Πολύ μεγάλη νίκη και αναρρίχηση στην κορυφή της βαθμολογίας για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από 16 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Ο Ρομό στο 49' έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ο Σπόλιαριτς ισοφάρισε, όμως ο παίκτης του Απόλλωνα με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λάρνακας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα θα το θυμόμαστε για την ένταση, τα πολλά φάουλ και τις δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές ΑΕΚ και Απόλλωνα. Η σημαντικότερη ευκαιρία χάθηκε στο 39', όταν ο Γιοβάνοβιτς απομάκρυνε με τις γροθιές την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άνταμ Γκιούρτσο από πολύ πλάγια αριστερά. Λίγο αργότερα, ο Χαμάς βρήκε τον Ίλιεφ στο ύψος της αντίπαλης περιοχής, ο Βούλγαρος επιχείρησε το γυριστό σουτ, με τον Λεάλ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. Συνεπώς, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν όλα τα λεφτά. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 49' με ωραίο σουτ του Ρομό εντός περιοχής, μετά από ωραίο στρώσιμο του Τρισκόφσκι με το κεφάλι. Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση, αφού η ομάδα του Τσόρνινγκερ ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 τρία λεπτά αργότερα με ωραίο μακρινό σουτ του Ντανίλο Σπόλιαριτς. Ο ίδιος παίκτης, όμως, ήταν αυτός που ήταν πρωταγωνιστής στο εκ νέου προβάδισμα της ΑΕΚ σε 2-1. Ο Γκαρθία εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Σπόλιαριτς έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Απόλλωνας είχε πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν το γυριστό σουτ του Γιάνγκα απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Λεάλ. Στη συνέχεια, η ομάδα της Λάρνακας διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα με επιτυχία, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη, ο Απόλλωνας κατέβηκε στην τρίτη θέση μένοντας στους 29 βαθμούς.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες (83' Τάντι), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Μάμας (56' Άμπραχαμ), Γκουστάβο, Γκιούρσο (56' Ακοράν), Φαράζ (46' Εσπινόσα), Τρισκόφσκι (74' Ναούμ) Ρομό

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνινγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (70' Φιλιώτης), Χαμάς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι (70' Ψύχας), Ουέλινγκτον (77' Κατελάρης), Σπόλιαριτς (77' Χάμπος Κυριάκου), Ίλιεφ, Ζράντι, Γιάνγκα, Ίντζια (54' Αλμπάνης)

Σκόρερ: 49' Ρομό, 59' Σπόλιαριτς (αυτογκόλ)/ 52' Σπόλιαριτς

Κίτρινες: Μάμας/ Σπόλιαριτς, Χαμάς, Ουέλινγκτον, Κατελάρης, Ρομπέρζ