«Γαλαζοκίτρινο» πάρτι στην «Αρένα» (vid)

Το ΑΠΟΕΛ πέρασε σαν σίφουνας από την Λάρνακα επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ

Μεγάλο και πολύτιμο «διπλό» πέτυχε το ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΑΕΚ μέσα στην «Αρένα», όπου πέρασε σαν σίφουνας επικρατώντας με 3-0 της ομάδας της Λάρνακας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στη γενική εικόνα του αγώνα ήταν καλύτεροι και πήραν μια δίκαιη νίκη. Η ομάδα του Σα Πίντο προηγήθηκε σε στο 26’ με τον Τσεμπάκ, ενώ στο δεύτερο μέρος σκόραρε ο Μαρκίνιος στο 47’ και στο 61’ ο Γκαρσία με αυτογκόλ έκανε το 3-0. Με αυτή τη νίκη το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 23 βαθμούς και επέστρεψε στη συγκατοίκηση της κορυφής με τον Άρη. Η ΑΕΚ έμεινε στους 13 βαθμούς και στην 8η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 1ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο ματς, με την προβολή του Πονς μετά από σέντρα στην περιοχή, όμως ο Μπέλετς μπλόκαρε σταθερά.

Από εκεί και πέρα μέχρι και το 26ο λεπτό δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση με την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί να βρει ανοιχτούς διαδρόμους για να σκοράρει. Όμως το γκολ ήρθε από το ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση φάουλ έγινε η πάσα στον Βιτάλ, ο οποίος από πλάγια έκανε ωραία μπαλιά στην περιοχή και με κεφαλιά από κοντά ο Τσεμπάκ έκανε το 1-0 για το ΑΠΟΕΛ.

Μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ πήγε να βγάλει αντίδραση με κάποια μακρινά σουτ, όμως δεν απείλησαν την εστία του Μπέλετς. Στο 37’ το ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία μετά από μπαλιά του Μαρκίνιος, ο Κβιλιτάια από πλάγια έκανε το πλασέ απέκρουσε ο Πίριτς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πατούν καλύτερα και στο 42’ έχασαν άλλη καλή ευκαιρία με τον Βιτάλ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ. Στο 45+2’ η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και έχασε τεράστια φάση με τον Τόνκια εντός περιοχής να κάνει το πλασέ, όμως ο Μπέλετς έκανε σπουδαία επέμβαση.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και με το «καλημέρα» κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο 48’ ο Μαρκίνιος πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς για το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 51’ το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο Κβιλιτάια απέναντι από τον Πίριτς έστειλε την μπάλα έξω. Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη μεγάλη φάση για το 3-0 με σουτ του Ντάλσιο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο και στο 61’ το ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 3-0. Μετά από μπαλιά του Βιτάλ, ο Γκαρσία στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.