Σταθερά στην τετράδα η Αταλάντα

Οι «ορμπομπίτσι» κέρδισαν με 3-2 στην έδρα της Φιορεντίνα και βρέθηκαν και πάλι στην πρώτη τετράδα

Η Αταλάντα πέρασε με 2-3από την έδρα της Φιορεντίνα, έπιασε τετράδα ξανά και πάει στα ματς με Γιουβέντους και Ρόμα να παίξει όλη τη χρονιά.

Στο 13ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Σαπάτα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Αταλάντα εν ώ στο 18’ ο Ντραγκόβσκι έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Γκόζενς.

Στο 20’ ο Ντραγκόβσκι και πάλι, πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε σουτ του Σαπάτα από το ύψος του πέναλτι ενώ στο 26’ ο Μπιράγκι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κάσερες πίρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 30’ ο Σαπάτα βρέθηκε μόνος με τον Ντραγκόβσκι αλλά ο Πολωνός τον νίκησε αλλά στο 37’ ο Μαλινόβσκι πέρασε μαγική κάθετη στον Κολομβιανό που από κοντά γύρισε κι έκανε το 0-2 με σουτ. Στο 45+2' το γυριστό σουτ του Καστροβίλι, πέρασε μόλις έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Σαπάτα κατέβασε όμορφα και γύρισε την μπάλα στο πέναλτι, απ όπου ο Πάσαλιτς πλάσαρε άστοχα και στο 57’ ο Μπιράγκι σέντραρε από αριστερά και ο Κάσερες πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, με τον Βλάχοβιτς να κάνει το 1-2 με κοντινό γυριστό σουτ.

Στο 60’ μετά από κόρνερ του Μουριέλ ο Ντζιμσίτι πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Τολόι δεν Πόρσε να νικήσει τον Ντραγκόβσκι εξ επαφής και στο 66’ οι «βιόλα» έφυγαν στην κόντρα, ο Κουαμέ έβγαλε ιδανικά στον Βλάχοβιτς κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 2-2.

Όμως στο 69΄η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μαρτίνεθ και ο Ίλιτσιτς το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-3. Στο 74’ η κεφαλιά του Βλάχοβιτς πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 78’ oΣαπάτα αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 83ο λεπτό μετά από λάθος των γηπεδούχων στο κέντρο, ο Ίλιτσιτς βρήκε τον Πάσαλιτς αλλά το σουτ του τελευταίου, πέρασε μόλις έξω ενώ στο 85’ ο Ντραγκόβσκι έσωσε εντυπωσιακά μετά από πλασέ του Σαπάτα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Κάσερες, Μιλένκοβιτς, Πετσέγια, Κουάτρα Μαρτίνεθ (77’ Βενούτι), Μπιράγκι, Αμραμπάτ (71’ Μπόρχα Βαλέρο), Καστροβίλι (71’ Εϊσερίκ), Μποναβεντούρα (77’ Καγιεχόν), Κουαμέ, Βλάχοβιτς

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο, Γκόζενς, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Πάσαλιτς, Μαλινόβσκι (64’ Ίλιτσιτς), Μουριέλ (64’ Μέλε), Σαπάτα (86’ Μίραντσουκ)