Άντεξε στη Ρώμη και τριάδα για Αταλάντα

Με το βαθμό που πήραν έπιασαν τη Γιουβέντους με 65 βαθμούς

Το βαθμό της ισοπαλίας πήρε στο «Ολίμπικο» η Αταλάντα που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ρόμα.

Οι Μπεργκαμάσκι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά η αποβολή του Γκόσενς και το απίστευτο γκολ του Κριστάντε από τα 30 μέτρα τους στέρησαν τη νίκη. Ωστόσο με το βαθμό που πήραν έπιασαν τη Γιουβέντους με 65 βαθμούς στην τρίτη θέση και οδεύουν για το Champions League.

Η ομάδα του Γκασπερίνι ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 26ο λεπτό μετά από ωραία κυκλοφορία και όμορφο πλασέ του Μαλινόφσκι.

Οι δύο κίτρινες όμως και η αποβολή του Γκοσένς στην επανάληψη άλλαξαν τις ισορροπίες με τους «τζιαλορόσι» να ισοφαρίζουν με ένα αδιανόητο σουτ του Κριστάντε που σχεδόν από τα 30 μέτρα εκτέλεσε τον Γκολίνι στο 75 για το τελικό 1-1.