Νάπολι για… λύπηση

Έσωσε στο 90' τον βαθμό στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με τη Τζένοα

Δεν έχει... πάτο το βαρέλι για τη Νάπολι! Λίγους μήνες μετά το τρίτο ιστορικό σκουντέτο που κατέκτησαν, οι «παρτενοπέι» συνεχίζουν την αποκαρδιωτική τους πορεία. Αυτή τη φορά κατάφερε να σώσει στο 90' την ισοπαλία απέναντι στην σκληροτράχηλη Τζένοα (1-1) και αποδεικνύεται ξανά πως η επιλογή του Βάλτερ Ματσάρι για τον πάγκο ήταν άκρως αποτυχημένη.

Έβδομη απώλεια βαθμών σε 11 αγώνες στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» η Νάπολι, η οποία είναι στη 10η θέση και κινδυνεύει σοβαρά να μένει και εκτός Ευρώπης για τη νέα σεζόν.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Νάπολι είχε τον έλεγχο και περισσότερες τελικές, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχε κλασικές ευκαιρίες για να καταφέρει να βρει το γκολ. Έπεσε πάνω σε μια εξαιρετικά οργανωμένη άμυνα και το ημίχρονο πέρασε σχετικά φυσιολογικά με το 0-0.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα. Διότι η Τζένοα κατάφερε να σοκάρει το Ντιέγκο Μαραντόνα στο 47' με τον Φρέντρουπ για το 1-0 των φιλοξενούμενων στη μοναδική τελική τους στο δεύτερο 45λεπτο.

Και από εκεί και έπειτα, υπήρξε ένας επιθετικός μονόλογος των παρτενοπέι οι οποίοι έφτασαν τελικά στην ισοφάριση στην 13η τελική τους στην επανάληψη, σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό στο 90ό λεπτό με τέρμα του Ενγκόνζ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.