«Τραβάει» τη Μίλαν στο Σκουντέτο ο Ιμπραΐμοβιτς!

Πέρασε και από την Σαρδηνία

Με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που σκόραρε δις, η Μίλαν πέρασε και από την Σαρδηνία επικρατώντας με 2-0 της Κάλιαρι για να παραμείνει μόνη πρώτη.

Η Μίλαν τον… χαβά της!

Με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να βγαίνει ξανά μπροστά και να σκοράρει δις, οι «ροσονέρι» πέρασαν και από τη Σαρδηνία επικρατώντας με 2-0 της Κάλιαρι.

Μια νίκη που την άφησε μόνη πρώτη και στο +3 από τη συμπολίτισσα Ίντερ, ενώ οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά παρέμειναν ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και συνεχίζουν την τραγική φετινή τους σεζόν, έχοντας να κερδίσουν από τον... Νοέμβριο!

Με την… πίεση από τη μεγάλη νίκη της Ίντερ επί της Γιουβέντους αναγκαζόταν να παίξει η Μίλαν, αλλά δεν φάνηκε να την επηρεάζει ιδιαίτερα και πόσω μάλλον τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Στο 6ο λεπτό μόλις ο Σουηδός φορ μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και προστάτεψε με το σώμα του την μπάλα και έπεσε εύκολα από το τζαρτζάρισμα του Λυκογιάννη για τον όγκο και την σωματοδομή που διαθέτει! Ο διαιτητής όμως έδειξε την άσπρη βούλα, απ’ όπου ο 39χρονος στράικερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι «ροσονέρι» είχαν κάνει τη δουλειά τους από νωρίς, αλλά πέρασαν δύσκολα μέχρι το ημίχρονο αφού οι γηπεδούχοι τους πίεσαν ασφυκτικά, κυρίως με στατικές φάσεις και πλαγιοκοπήσεις των παικτών της που όμως δεν απέφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε κάνει τη μισή δουλειά και στην επανάληψη… χτύπησε στο ίδιο διάστημα με το πρώτο, δηλαδή επτά λεπτά μετά την έναρξή του (52'). Θύτης, ξανά ο Ιμπραΐμοβιτς που με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά την μπαλιά του Καλάμπρια έγραψε το 2-0.

Η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ των φιλοξενούμενων που δεν πτοήθηκαν από την αποβολή του Σαλεμάεκερς στο 74ο λεπτό, άντεξαν με κορυφαίο τον Ντοναρούμα στην πίεση της Κάλιαρι και πήραν ακόμη μία νίκη στον δρόμο προς το Σκουντέτο, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 3 βαθμούς από την Ίντερ και πετυχαίνοντας παράλληλα την 8η νίκη τους σε 9 εκτός έδρας φετινά ματς.