Απίστευτη ανατροπή της Σπέτσια με τη Μίλαν να φωνάζει! (vid)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου

Ως θριαμβεύτρια αποχωρεί η Σπέτσια από το Μιλάνο! Η ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Serie A, επικράτησε 2-1 της Μίλαν -και μάλιστα με ανατροπή-, πετυχαίνοντας... buzzer beater με τον Γκιασί στο 90'+5'!

Βέβαια, για να φτάσουμε έως εκεί, προηγήθηκαν... πράγματα και θαύματα. Στο 45' ο Τέο Ερνάντες αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο πορτιέρε της Σπέτσια, Προβεντέλ. Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Λεάο σκόραρε με ωραίο σκάψιμο της μπάλας, ύστερα από ασταθές διώξιμο του Νικολάου, για να δώσει προβάδισμα στη Μίλαν πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν το προβάδισμά τους μ' ένα δεύτερο γκολ, κάτι που πλήρωσαν. Στο 64' ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Αγκουντέλο να ισοφαρίζει με κοντινή προβολή. Για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η Μίλαν σκόραρε με τον Μεσίας, όμως ο Μάρκο Σέρα δεν άφησε -λανθασμένα- το πλεονέκτημα σε φάουλ που είχε προηγηθεί πάνω στον Ρέμπιτς.

Στα... καπάκια και συγκεκριμένα στο 90'+5' η Σπέτσια έτρεξε στην αντεπίθεση, με τον Γιασί να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι είχε εύκολο έργο στην έδρα της Μπολόνια, από την οποία αποχώρησε με το υπέρ της 2-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ναπολιτάνους ο Ίρβινγκ Λοσάνο, ο οποίος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (20' και 47').

Αναμφίβολα, κερδισμένη της αγωνιστικής η Νάπολι, η οποία μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την 3η Μίλαν και στους τέσσερις από την πρωτοπόρο Ίντερ (ματς λιγότερο) που την Κυριακή (16/1) έμεινε στο 0-0 με την Αταλάντα.