Με φόρα από το ευρωπαϊκό η Αταλάντα, καθάρισε Τορίνο και έστειλε τη Ρόμα στο Europa!

Η Αταλάντα επικράτησε 3-0 της Τορίνο, έριξε 5η την Μπολόνια και έστειλε τη Ρόμα οριστικά στο Europa League

Έπαιξε για πάρτι της και μόνο και άφησε τη Serie A με 5 εισιτήρια για το Champions League της νέας σεζόν η Αταλάντα. Με φόρα από την ευρω-κούπα της περασμένης Τετάρτης, η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι επικράτησε 3-0 της Τορίνο, έριξε στην 5η θέση την Μπολόνια και έστειλε οριστικά τη Ρόμα στο Europa League.

Την ίδια ώρα, η «γκρανάτα» είδε τη Νάπολι να αυτοκτονεί, μένοντας στο 0-0 εντός έδρας με τη Λέτσε και ελπίζει σε ευρωπαϊκό εισιτήριο εφόσον η Φιορεντίνα κατακτήσει το Conference League. Οι «παρτενοπέι» από τη μεριά τους, ολοκλήρωσαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο μια καταστροφική σεζόν, αφού μόλις έναν χρόνο μετά το πρωτάθλημα που κατέκτησαν, τερμάτισαν στη 10η θέση.

Στο «Gewiss Stadium» το κλίμα ήταν εξ αρχής πανηγυρικό. Το τρόπαιο του Europa League είχε πάρει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ακολούθησε πριν τη σέντρα το pasillo των φιλοξενούμενων στους «νερατζούρι», οι οποίοι μπήκαν με σαφή διάθεση να καθαρίσουν το ματς από την αρχή. Πρώτα, ο Σκαμάκα με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ στο 26’ και στο 43ο λεπτό ήρθε ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα με τη Λεβερκούζεν, Λούκμαν, να γράψει το 2-0 για τους «μπεργκαμάσκι».

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 71ο λεπτό με πέναλτι ο Μάριο Πάσαλιτς για να διαμορφώσει το τελικό 3-0. Μια νίκη που ανέβασε την Αταλάντα στην 4η θέση, ενώ αν πάρει και το εξ αναβολής παιχνίδι με τη Φιορεντίνα στις 2 Ιουνίου τότε θα τερματίσει 3η. Την ίδια ώρα, έριξε στην 5η την Μπολόνια και έστειλε τη Ρόμα οριστικά στο Europa League, με την Ιταλία να μη βγάζει έκτη ομάδα στο νέο Champions League.

Στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», τώρα, η Νάπολι κατάφερε να μείνει στο 0-0 με την αδιάφορη Λέτσε και ολοκλήρωσε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο μια καταστροφική σεζόν, αφού δεν μπόρεσε να ανέβει στην 9η θέση και να ελπίζει σε ευρωπαϊκό εισιτήριο, εφόσον η Φιορεντίνα κατακτήσει το Conference League.

Η πρώτη φάση στο ματς ανήκε στη Λέτσε με τον Ντοργκού, με τη Νάπολι να έχει το πάνω χέρι αλλά να είναι φλύαρη και το ημίχρονο να βγαίνει με 0-0. Ο Καγιούστε και ο Ολιβέρα είχαν τις στιγμές τους, οι Οσιμέν και Κβαρατσκέλια επίσης αλλά το ματς δεν είχε σκορ και οι «παρτενοπέι» έμειναν οριστικά εκτός Ευρώπης.