Ο 17χρονος Ρομέρο έστειλε τη Λάτσιο στη δεύτερη θέση!

Οι «λατσιάλι» επικράτησαν της Μόντσα με 1-0

Ένα γκολ του 17χρονου Λούκα Ρομέρο ήταν αρκετό για τη Λάτσιο, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Μόντσα και να βρεθεί στη δεύτερη θέση της Serie A, στο -8 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά και μάλιστα προηγήθηκαν με τον Πετάνια στο 13', με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 36ο λεπτό ο Βεσίνο έπιασε ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνά άουτ. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Οι «λατσιάλι» ξεκίνησαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος, έχασαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο ο 17χρονος Λούκα Ρομέρο ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 69ο λεπτό, καθώς πήρε το «ριμπάουντ» μετά από σουτ του Πέδρο και έκανε το 1-0. Αυτό και το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτόν τον τρόπο οι Ρωμαίοι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 30 βαθμούς, με την Μόντσα να μένει στην 15η θέση με 13.