Με... φόρα από το Champions League η Λάτσιο!

Τα βρήκε... σκούρα αλλά επέστρεψε στις νίκες στην Serie A

Τα βρήκε... σκούρα αλλά επέστρεψε στις νίκες στην Serie A η Λάτσιο! H ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι δεν ήταν καλή, στάθηκε τυχερή στο πρώτο μέρος και τελικά κατάφερε στην επανάληψη να λυγίσει την Μπολόνια με σκορ 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανοιχτό, με την Λάτσιο όμως να δυσκολεύεται αρκετά απέναντι στην Μπολόνια και οι Ιμόμπιλε, Κορέα ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπορούσαν να απειλήσουν εύκολα. Ο Σβάνμπεργκ σκόραρε στο τέταρτο αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης είχε γίνει επιθετικό φάουλ, ενώ οι Ορσολίνι, Παλάσιο και Σοριάνο είχαν τις στιγμές τους αλλά δεν σκόραραν απέναντι στον Ρέινα.

Η Λάτσιο ήταν τυχερή που δεν πήγε στο ημίχρονο με γκολ στην... πλάτη, αλλά στο δεύτερο μπήκε αποφασισμένη και το καθάρισε σε κάτι παραπάνω από είκοσι λεπτά. Πρώτα με τον Λουίς Αλμπέρτο να κάνει τρομερή ατομική προσπάθεια και άψογο τελείωμα στο 54', με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει και αυτός στο 76ο λεπτό για το 2-0. Η Μπολόνια πρόσθεσε άγχος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Ντε Σιλβέστρι, ζήτησαν δύο φορές πέναλτι στο φινάλε αλλά ο διαιτητής τους το αρνήθηκε και η Λάτσιο επέστρεψε τελικά στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες!