Λύγισε τη Φιορεντίνα και έφυγε για τα ημιτελικά η Ίντερ (vid)

Σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «νερατζούρι»

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Ίντερ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν καλύτερη από την Φιορεντίνα σε όλο το ματς αλλά έδειχνε ασόβαρη. Ωστόσο, όταν αποφάσισε να σοβαρευτεί, δηλαδή στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε το ματς (2-1) και προκρίθηκε στην τετράδα της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις φάσεις του αλλά να είναι άστοχες. Ο Καντρέβα, όμως, ένα λεπτό πριν... βγει το ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ σε κενή εστία έδωσε του προβάδισμα στους «νερατζούρι». Το ματς πήγαινε ιδανικά για την Ίντερ που χαλάρωσε και το πλήρωσε, αφού ο Κάσερες με τη συμπλήρωση μιας ώρας έφερε το σκορ στα ίσα για την Φιορεντίνα (1-1).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, πίεσαν και βρήκαν το γκολ που χάρισε στους Μιλανέζους την πρόκριση. Το πέτυχε ο Μπαρέλα στο 68ο λεπτό, με τους παίκτες του Κόντε να διαχειρίζονται άψογα το προβάδισμά τους και να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ένα ματς στο οποίο έκανε ντεμπούτο και ο Κρίστιαν Έρικσεν, αγωνιζόμενος για 27 λεπτά.

ΙΝΤΕΡ: Τελευταία Ενημέρωση