Και πώς να το χάσει αυτή η Ίντερ;

Καθάρισε με λίγο άγχος την Τζένοα και έφυγε στο +15!

Το πιο εύκολο «Scudetto» εδώ και πολλά χρόνια φαίνεται πως θα σηκώσει η Ίντερ! Οι «νερατζούρι» συνέχισαν την ακάθεκτη πορεία τους προς τον τίτλο και έφτασαν τις 9 συνεχόμενες νίκες στη Serie A, αφού επικράτησαν με σκορ 2-1 της Τζένοα και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Γιουβέντους από τη Νάπολι, ώστε να ξεφύγουν στο +15 στην κορυφή!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έδειξε από το πρώτο ημίχρονο τις διαθέσεις της, με τον Κριστιάν Ασλάνι να ανοίγει το σκορ στο 30', εκμεταλλευόμενος τη φοβερή ασίστ του Αλέξις Σάντσες. Ο Χιλιανός από δημιουργός έγινε σκόρερ στο 38', όταν ο Μπαρέλα κέρδισε πέναλτι και αυτός ανέλαβε να το εκτελέσει (του το άφησε ο Λαουτάρο), γράφοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο μέρος, με την Τζένοα να μπαίνει πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54', ο Γιόχαν Βάσκες είδε την μπάλα να του στρώνεται στα όρια της περιοχής και εξαπέλυσε έναν μονοκόμματο «κεραυνό», ο οποίος κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Γιαν Ζόμερ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1.

Mάλιστα, στο 66' ο Βιτίνια ισοφάρισε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι Γενοβέζοι συνέχισαν την πίεσή τους και στο 75' είχαν μια πολύ καλή στιγμή με κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω, απειλώντας την Ίντερ που είχε κακή εικόνα στο δεύτερο μέρος.

H πρώτη μεγάλη στιγμή της Ίντερ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 82', όταν ο Τιράμ τροφοδότησε τον Μπαρέλα στην περιοχή αλλά αυτός εκτέλεσε άστοχα, ενώ λίγο αργότερα ο Μάρκο Αρναούτοβιτς είχε ευκαιρία για το 3-1 αλλά σούταρε στα σώματα. Εν τέλει, με λίγο άγχος, η Ίντερ επικράτησε 2-1 και ξέφυγε με +15 στην κορυφή.

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ντε Φράι, Ντάμφρις (46’ Νταρμιάν), Ντιμάρκο (65’ Ατσέρμπι), Παβάρ (73’ Μπίσεκ), Κάρλος Αουγούστο, Μχιταριάν, Μπαρέλα, Ασλάνι, Σάντσες (65’ Τουράμ), Λαουτάρο Μαρτίνες (76’ Αρναούτοβιτς)

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεθ, Ζαμπέλι (88’ Εκουμπάν), Μπάνι, Μαρτίν (63’ Σπενς), Βάσκες, Ντε Βίντερ, Μπαντέλι, Φρέντρουπ (46’ Στρόουτμαν), Γκούντμουντσον, Μεσίας (63’ Βιτίνια), Ρετέγκι