Γλίτωσε την… πνιγμένη Ίντερ ο Πέρισιτς!

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στο Μιλάνο με δύο γκολ του Ζερβίνιο, αλλά η Ίντερ γλίτωσε τα χειρότερα

Ισοπαλία σα νίκη για την Ίντερ που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ από την Πάρμα στο «GIUSEPPE MEAZZA», πέτυχε τη ''μισή'' ανατροπή παίρνοντας τελικά το βαθμό με 2-2.

Οι «νερατζούρι» του Αντόνιο Κόντε είχαν την κατοχή, δημιουργούσαν τις ευκαιρίες αλλά τους έλειπε η ουσία την οποία και έβαλε στο παιχνίδι της η Πάρμα μετουσιώνοντας σε γκολ τις δύο από τις μόλις τρείς ευκαιρίες που δημιούργησε με τον αειθαλή Ζερβίνιο να κάνει άνω-κάτω τη «νερατζούρα» άμυνα. Η Ίντερ στη συνέχεια ''ξύπνησε'' και μη έχοντας άλλη επιλογή άρχισε να πιέζει και να κλείνει την Πάρμα στην περιοχή της. Τελικά από μία στημένη φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ισοφάριση που έκανε τη σφαλιάρα για την ομάδα του Κόντε, λίγο πιο ''γλυκιά''.

Η Ίντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Μπαρέλα να περνά ωραία για τον Πέρισιτς που από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά. Πέντε λεπτά αργότερα είχε και η Πάρμα την πρώτη της ευκαιρία με τον Ζερβίνιο να συγκλίνει από αριστερά και την μπάλα να στρώνεται στον Κορνέλιους που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους «νερατζούρι» με τον Έρικσεν να βρίσκει ωραία τον Πέρισιτς που σούταρε λίγο έξω, όπως και στο 43' η κεφαλιά του Χακίμι.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Πάρμα άνοιξε το σκορ με τον Ερνάνι να βγάζει μακρινή μπαλιά για τον Ζερβίνιο που με άψογο πλασέ στον αέρα, έκανε το 0-1, ενώ στο 62' ο Ινγκλέζε πέρασε ωραία κάθετη για τον Ζερβίνιο που μπροστά από τον Χαντάνοβιτς πλάσαρε κάνοντας και το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα η Ίντερ μείωσε σε 1-2 με απίθανο πλασέ του Μπρόζοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 72' οι «νερατζούρι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Σέπε ν' αποκρούει εντυπωσιακά κεφαλιά του Ρανόκια, όπως έκανε και στο 76' σε κεφαλιά του Χακίμι, μετά από σέντρα του Πέρισιτς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ίντερ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κόλαροφ να εκτελεί ένα φάουλ και τον Πέρισιτς με κεφαλιά να κάνει το 2-2.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Ντε Φράι, Κόλαροφ, Χακίμι (78' Γιάνγκ), Μπαρέλα (78' Ναϊνγκολάν), Γκαλιαρντίνι (58' Μπρόζοβιτς), Νταρμιάν (68' Πιναμόντι), Έρικσεν (58' Βιδάλ), Πέρισιτς, Λαουτάρο,

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Ιακοπόνι, Γκαλιόλιο, Μπάλογκ, Πετσέλα, Γκράσι (84' Μπρούκμαν), Ερνάνι, Κούρτιτς (74' Σομ), Κούτσκα, Κορνέλιους (45' Ινγκλέζε), Ζερβίνιο (74' Σιπριάν)