Έκανε ζημιά στην Ίντερ ο Ναϊνγκολάν (vid)

Στέρησε δύο βαθμούς στους «νερατζούρι» ο Βέλγος

Το καλοκαίρι ο Αντόνιο Κόντε έκρινε πως ο Ράτζα Ναϊνγκολάν δεν χωράει στα πλάνα του και, έτσι, η Ίντερ έδωσε τον Βέλγο, δανεικό στην Κάλιαρι. Λίγους μήνες μετά, στο "Τζουζέπε Μεάτσα", ο Ναϊνγκολάν είναι αυτός που... ψαλίδισε κι άλλο τις ελπίδες της Ίντερ, για τίτλο, αφού, με δικό του γκολ, η Κάλιαρι πήρε βαθμό, 1-1, υποχρεώνοντας την Ίντερ σε τρίτη σερί ισοπαλία.

Στο 9' η Κάλιαρι απείλησε με τον Σιμεόνε και στο 14' το γκολ της Ίντερ ακυρώθηκε, γιατί ο σκόρερ Μπαρέλα ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 23' ο Λαουτάρο Μαρτίνες είδε τον γκολκίπερ Κράνιο να τον σταματάει, αλλά έξι λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από τα δεξιά, ο Γιανγκ έβγαλε τη σέντρα, ο Μαρτίνες νίκησε, κατά κράτος, τον Βαλουκίεβιτς και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μαρτίνες βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Κράνιο μπλόκαρε το σουτ του επιθετικού της Ίντερ.
Στο 50' ο Λουκάκου είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και στο 59ο λεπτό ο Σένσι με φανταστική ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Η Κάλιαρι δεν απειλούσε μέχρι τη φάση του 78ου λεπτού, όταν ο Ναϊνγκολάν έπιασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε, αιφνιδίασε τον Χαντάνοβιτς, και, αφού χτύπησε το δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 82' ο Λουκάκου δεν σημάδεψε σωστά, στις καθυστερήσεις ο Λαουτάρο Μαρτίνες δέχθηκε δυο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε, με την Ίντερ να μένει με δέκα παίκτες και με -2 βαθμούς, πράγμα που σημαίνει πως κινδυνεύει να βρεθεί έξι βαθμούς μακριά από τη Γιουβέντους, αν η πρωτοπόρος νικήσει τη Νάπολι.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ (17' Γοδίν), Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Γιανγκ, Μπαρέλα, Βαλέρο, Σένσι (82' Σάντσες), Μπιράγκι (85' ΝτιΜάρκο), Λουκάκου, Μαρτίνες

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Φαραγκό, Βαλουκίεβιτς, Κλαβάν, Πελεγκρίνι (78' Ματιέλο), Νάντεζ, Ολίβα (74' Κάστρο), Ιονίτα, Ναϊνγκολάν (86' Τσιγκαρίνι), Πέδρο, Σιμεόνε

Πηγή: aek365.gr

ΙΝΤΕΡ: Τελευταία Ενημέρωση