Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Γιουβέντους

Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε την Ίντερ με 3-2 στο Derby d'Italia

Ζωντανή στη μάχη της τετράδας έμεινε η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 3-2 την Ίντερ σε ένα απίθανο Derby d'Italia, ανέβηκε στην τετράδα κι ελπίζει σε κάποιο στραβοπάτημα από Μίλαν ή Νάπολι από εδώ και πέρα. Τρία πέναλτι, δύο αποβολές και αρκετά διαιτητικά λήθη στο ματς.

Στο 11ο λεπτό μετά από γέμισμα από δεξιά ο Κιέζα πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Κουλουσέβσκι τη δεύτερη κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα βρήκε στον Σκρίνιαρ και πέρασε κόρνερ και στο 21’ ο Κουλουσέβσκι γύρισε κι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντε Φράι έσωσε.

Τελικά σε αυτή τη φάση και με αρκετή καθυστέρηση ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στη Γιουβέντους για κράτημα του Νταρμιάν στον Κιελίνι. Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε αλλά η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Πορτογάλο που πλάσαρε εξ επαφής για το 1-0.

Ωστόσο στο 34’ ο Ντε Λιχτ πάτησε τον Λαουτάρο πάνω στη φάση και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι μετά από νέα χρήση του VAR και ο Λουκάκου από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-1.

Στο 41’ ο Ντανίλο έκανε κίνηση στον άξονα, πάτησε περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε έξω, ενώ στο 45+3’ ο Κουαδράδο έπιασε απίθανο σουτ από πλάγια δεξιά στα όρια της περιοχής κι έγραψε το 2-1, με την μπάλα να έχει βρει λίγο και σε αμυντικό των «νερατζούρι».

Στο 48ο λεπτό ο Σέζνι βγήκε αρκετά έξω από την περιοχή του και ο Πέρισιτς πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Κιελίνι με άνεση έδιωξε, ενώ στο 51’ ο Λαουτάρο έπιασε πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Στο 55ο λεπτό η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεντανκούρ με αυστηρή 2η κίτρινη κάρτα και 76’ το σουτ του Χακίμι από δεξιά πέρασε λίγο έξω.

Στο 82’ ο Σέζνι έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Βεσίνο και στο επόμενο λεπτό ο Λουκάκου βρήκε δίχτυα με κοντινή προσπάθεια. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για επιθετικό φάουλ αλλά μετά από εξέταση του VARμέτρησε κανονικά για το 2-2 και μάλιστα ΄ξηταν και αυτογκόλ του Κιελίνι.

Κι όμως στο 87ο λεπτό ο Κουαδράδο κέρδισε πέναλτι από τον Πέρισιτς, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έγραψε το 3-2. Στο 90+2’ αποβλήθηκε και ο Μπρόζοβιτς με 2η κίτρινη κάρτα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Σάντρο, Κουαδράδο, Κιέζα (70’ Ντεμιράλ), Ραμπιό, Μπεντανκούρ, Κουλουσέβσκι (57’ ΜακΚένι), Ρονάλντο (70’ Μοράτα)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαζτόνι (80’ Βεσίνο), Χακίμι, Νταρμιάν (46’ Πέρισιτς), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Έρικσεν (73’ Σένσι), Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες