Ο Μπονούτσι «καθάρισε» τη Λάτσιο με δύο πέναλτι!

Πλησίασε την τετράδα η «γηραιά κυρία»

Θύμισε ξανά… Γιουβέντους! Με τον Λεονάρντο Μπονούτσι να σκοράρει δύο πέναλτι και αμυντικά οι «μπιανκονέρι» να τρώνε… σίδερα, η Γηραιά Κυρία πέρασε από το «Ολίμπικο» επικρατώντας 2-0 της Λάτσιο για να πλησιάσει την τετράδα της βαθμολογίας.

Αισθητή αν μη τι άλλο η απουσία του Τσίρο Ιμόμπιλε, με τον Ιταλό φορ να τιμάται πριν το ματς αφού είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Λάτσιο με 160 γκολ και να δακρύζει!

Στα του ματς, οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ανοιχτά και να δημιουργήσουν, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο ξεκίνημα αλλά να δυσκολεύονται να φτιάξουν καλές στιγμές, ελέω και της απουσίας του Ιμόμπιλε, αφού ο Πέδρο δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει σε ρόλο φορ ανάμεσα σε Μπονούτσι και Ντε Λιχτ. Σε μια ανύποπτη φάση, λοιπόν, ο Μοράτα τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Μπονούτσι να σκοράρει από τα έντεκα βήματα για το 1-0 στο 23ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα, καλούνταν να το διαχειριστούν και αυτό έκαναν σε όλο το ματς, αφού κρατούσαν με σχετική ευκολία τους παίκτες της Λάτσιο μακριά από τα καρέ του Σέζνι και χτύπησαν με τον ίδιο τρόπο λίγο πριν το φινάλε για να κλειδώσουν το ματς.

Αυτή τη φορά ήταν ο Κιέζα που έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια, ανατράπηκε από τον Ρέινα και ο Μπονούτσι που ανέλαβε και την δεύτερη εκτέλεση πέναλτι, έγραψε το 2-0 στο 82ο λεπτό που έμελε να παραμείνει ως το φινάλε.