«Ολοζώντανη» και χωρίς Κριστιάνο! (vid)

Με αέρα πρωταθλήτριας έκανε την ανατροπή

Η Γιουβέντους έπαιζε με με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Λάτσιο, ωστόσο με αέρα πρωταθλήτριας έκανε την ανατροπή (3-1) χωρίς Κριστιάνο και μείωσε στους επτά από την κορυφή!

Ο Πίρλο άφησε στον πάγκο τον Ρονάλντο, ωστόσο η Γιουβέντους με ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-1 της Λάτσιο και βρέθηκε στο -7 από την κορυφή της Serie A. O Κριστιάνο πήρε λεπτά συμμετοχής για τον επαναληπτικό με την Πόρτο. Στο -6 από την τετράδα οι Λατσιάλι.

Δυνατά η Λάτσιο, το έσωσε ο Ραμπίο

Η Λάτσιο μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη στον άξονα και απείλησε τη «Μεγάλη Κυρία». Στο 5ο λεπτό ο Φαρές έκλειψε από τον Κουαδράδο, αλλά σούταρε άουτ. Στο 10 λεπτό το σουτ του Σάβιτς πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Ο Κορέα εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των αντιπάλων, άδειασε τον Ντεμιράλ και με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Οι Λατσιάλι απείλησαν και στο 20', αλλά ο Σέζνι είχε ωραία επέμβαση στην προσπάθεια του Σάβιτς. Οι φιλοξενούμενοι... φοβήθηκαν το ματς, έδωσαν χώρους στη Γιουβέντους και οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάζουν πήραν τον έλεγχο και άρχισαν να πιέζουν. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38ο λεπτό για να κάνουν την πρώτη ευκαιρία τους, όταν από το φάουλ του Κολουσέφσκι, η κεφαλιά του Μοράτα πέρασε μόλις άουτ. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση! Ο Μοράτα μοίρασε ιδανικά και ο Ραμπιό με τρομερό τελείωμα έφερε το ματς στα ίσα. Γρήγορος ρυθμός στην επανάληψη, με τον Κιέζα να απειλεί στο 49' και τη Λάτσιο να απαντά στο 52' με κεφαλιά του Σάβιτς στο δοκάρι.

Πεντάλεπτο ξέσπασμα η Γιούβε!

Ο ρυθμός άνοιξε, η Λάτσιο δεν μπόρεσε να σκοράρει και η ποιότητα της «Κυρίας» έφερε την ολική ανατροπή! Ο Κιέζα με τρομερή κούρσα βγήκε στην κόντρα, μοίρασε ιδανικά στον Μοράτα, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε και το τρίτο γκολ. Ο Ράμσεϊ έπεσε στο έδαφος από τον Σάβιτς και ο Μοράτα στο 60ο λεπτό πέτυχε το 3-1 από την άσπρη βούλα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πίρλο να περνά στο ματς τον Κριστιάνο. Η Λάτσιο πήρε μέτρα, έγινε πιο επιθετική και είχε μια καλή στιγμή με τον Κορέα.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Σάντρο, Ντεμιράλ, Κουαδράδο (70' Άρτουρ), Ράμσεϊ (70' Μακ Κένι), Ραμπιό, Κουλουσέφσκι, Μοράτα (69' Κριστιάνο), Μπερναρντέσκι, Κιέζα (82' Μπονούτσι)

Λάτσιο: Ρέινα, Μάρουσιτς (82′ Περέιρα), Χουντ, Ατσέρμπι, Λούλιτς (55′ Πάτρικ), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (55′ Εσκαλάντε), Λουίς Αλμπέρτο (82′ Καϊσέδο), Φαρές, Κορέα, Ιμόμπιλε (82′ Μουρίκι).

Πηγή: gazetta.gr