Γιουβέντους: Ήταν «Κυρία» και κόντρα στην Κάλιαρι (vid)

Τη δέκατη νίκη της στις έντεκα πρώτες αγωνιστικές της Serie A πανηγύρισε η πρωτοπόρος Γιουβέντους,

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στη Serie A η Γιουβέντους, κερδίζοντας στο «Allianz Stadium» του Τορίνο την Κάλιαρι με 2-1. Έτσι η «γηραιά κυρία» παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας τη διαφορά των έξι βαθμών από Ίντερ και Νάπολι.

Μόλις 44 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν στους γηπεδούχους για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Μπεντανκούρ έκανε την κάθετη πάσα στον Ντιμπάλα και ο Αργεντινός, αφού «χόρεψε» δύο αμυντικούς της Κάλιαρι, νίκησε και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Κράνιο, για να γράψει το 1-0.

Όσο περνούσε η ώρα, η Κάλιαρι ανέβαινε όλο και περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και αφού έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Παβολέτι, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 36’, όταν μετά από κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ζοάο Πέδρο με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σέζνι για το 1-1.

Η χαρά των παικτών της Κάλιαρι όμως, κράτησε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά, αφού στο 38’ ο Ντάγκλας Κόστα έκανε συρτή σέντρα από αριστερά και ο Μπράνταριτς, στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα με τάκλιν, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα, η Γιουβέντους έφτασε «μια ανάσα» από το 3-1, αλλά ένα σουτ του Ρονάλντο από πλάγια θέση, κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Κάλιαρι προσπάθησε να αντιδράσει, είχε ορισμένες καλές στιγμές μπροστά στα «καρέ» του Σέζνι, αλλά τελικά η Γιουβέντους ήταν αυτή που βρήκε ακόμη ένα γκολ στο 87’, όταν μετά από ιδανική αντεπίθεση, ο Ρονάλντο «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Κουαρδάδο, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 3-1 και «κλείδωσε» τη νίκη για τους «μπιανκονέρι».