Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε η Γιουβέντους(vid)

Ο Κριστιάνο έδωσε με κεφαλιά τη νίκη

Στην κορυφή με ή χωρίς συγκάτοικο θα μείνει η Γιουβέντους και μετά το τέλος της 17ης αγωνιστικής της Serie A. Οι μπιανκονέρι παρότι δεν ήταν καλοί κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Σαμπντόρια επικρατώντας 2-1.

Στο ματς που άνοιξε πρόωρα την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, αφού η ομάδα του Σάρι την ερχόμενη Τετάρτη έχει τον τελικό του Σούπερ Καπ με την Λάτσιο στο Ριάντ, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί. Ωστόσο, η ομάδα του Ρανιέρι είδε τον Πάουλο Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ στο 19ο λεπτό. Λίγο μετά το μισάωρο (35’) ο Μπουφόν είδε την εστία του να παραβιάζεται από τον Καπράρι, όμως το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την Γιουβέντους να προηγείται 2-1 με τέρμα του Ρονάλντο (45’). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σάρι έπαιξαν με τη φωτιά αφού δεν καθάρισαν το παιχνίδι και η Σαμπντόρια, που έμεινε ζωντανή, πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποφύγει την ήττα.

Έτσι, η Γιουβέντους έφτασε τους 42 βαθμούς και περιμένει «γκέλα» της Ίντερ (39) που αντιμετωπίζει το Σάββατο στο «Μεάτσα» την Τζένοα για να μείνει μόνη της στην 1η θέση.