Αλλαγμένη και... αγριεμένη Γιούβε, σοκ για Λάτσιο

Τα αποτελέσματα της Κυριακής στην Ιταλία

Η γηραιά κυρία επέστρεψε! Η Γιουβέντους ξεκίνησε με εντυπωσιακή νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A, αφού άλωσε την έδρα της Ουντινέζε με σκορ 3-0, δείχνοντας πως έχει στόχο να αφήσει πίσω της την καταστροφική περσινή σεζόν!

Η ομάδα του Αλέγκρι έδειξε «μεταμορφωμένη» στον αγωνιστικό χώρο, και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο «πάτησε» τους γηπεδούχους, κατεβάζοντας αρκετά ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, αφού πια είχε κριθεί το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2' ο Φεντερίκο Κιέζα. Ο Ιταλός επιθετικός που ταλαιπωρήθηκε πολύ από τραυματισμούς τις προηγούμενες σεζόν, έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, με τον Σιλβέστρι απλώς να... κοιτάζει την μπάλα, η οποία καρφώθηκε στη δεξιά γωνία του.

Στο 20ο λεπτό, Φέστι Εμποσέλε έκανε χέρι και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς με τον κόσμο της Γιούβε που βρισκόταν στο γήπεδο.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αντριέν Ραμπιό στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Γάλλος χαφ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αντρέα Καμπιάσο και την τραγική έξοδο του Σιλβέστρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά και σφραγίζοντας το άνετο «διπλό» της ομάδας του.

Ήττα σοκ με 2-1 υπέστη η Λάτσιο στην έδρα της Λέτσε κι ενώ προηγούταν ως το 85’. Στο 11ο λεπτό το σουτ του Στρεφέτσα πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 12’ o Προβεντέλ έσωσε μετά από σουτ του Μπαντά.

Ωστόσο στο 26’ ο Αλμπέρτο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ιμόμπιλε με προβολή έκανε το 0-1 ενώ στο 40’ το σουτ του Ιταλού φορ πέρασε ελάχιστε έξω. Στο 44ο λεπτό ο Φαλκόνε είπε όχι σε σουτ του Λατσάρι.

Στο 58’ και στο 50’ η Λέτσε απείλησε με τους Ραμαντάνι και Στρεφέτσα και στο 54’ το σουτ του Άντερσον πέρασε μόλις έξω ενώ στο 64’ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Μπασιρότο.

Στο 83’ η Λάτσιο είχε δοκάρι με τον Ιμόμπιλε αλλά στο 85’ ο Άλμκβιστ με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1 και πριν προλάβει να συνέλθει η Λάτσιο στο 87’ ο Ντι Φραντσέσκο με γυριστό από το πέναλτι έκανε το 2-1.