Ακάθεκτη για το σκουντέτο η Γιούβε (vid)

Με γκολάρα Ρονάλντο και Ντιμπάλα πέρασε από την Γένοβα

Άλλο ένα βήμα στην προσπάθεια για κατάκτηση του σκουντέτο έκανε η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι», αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, πέρασαν από τη Γένοβα, νικώντας με σκορ 3-1 τη Τζένοα, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A και διατήρησαν το +4 από τη δεύτερη Λάτσιο. Από την άλλη, οι Γενοβέζοι παρέμειναν χωρίς νίκη μετά τη διακοπή και με 26 βαθμούς απέχουν μόλις έναν από την επικίνδυνη ζώνη.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Λουίτζι Φεράρις», καθώς η Γιουβέντους παρότι έπαιξε… μονότερμα την αντίπαλό της, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ρονάλντο, Μπερναρντέσκι και Ραμπιό ήταν οι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών της «Μεγάλης Κυρίας», αλλά ήταν άστοχοι.

Στην επανάληψη, τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Στο 50’ ο Ντιμπάλα με προσωπική ενέργεια άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά αργότερα, ο Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι «μπιανκονέρι» συνέχισαν να προσπαθούν και για άλλα τέρματα και στο 73’ ο Ντάγκλας Κόστα με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ, έκανε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα, η Τζένοα, μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, μείωσε το σκορ με τον Πιναμόντι, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.