Απέδρασε από την Κρεμόνα η Φιορεντίνα

Άφησε βαθμούς στη Βερόνα η Μόντσα

Πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη και ανεβαίνει η Φιορεντίνα. Η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο πέρασε με επαγγελματικό τρόπο από την έδρα της Κρεμονέζε (0-2) και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Μόντσα που έμεινε στο 1-1 στη Βερόνα, ξεπερνώντας την στη βαθμολογία με έναν βαθμό μετά από 26 αγωνιστικές στη Serie A.

Στην Κρεμόνα και το «Τζοβάνι Τζίνι» η Φιορεντίνα είχε καθ' όλη τη διάρκεια την υπεροχή του αγώνα κυκλοφορώντας την μπάλα έξω από την περιοχή της Κρεμονέζε. Η υπεροχή των «βιόλα» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 26' με τον Σαπονάρα να περνά την πάσα στον Καμπράλ, ο Βραζιλιάνος πάσαρε στον Μαντραγκόρα που με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-1 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η ομάδα του Ιταλιάνο δεν κατέβασε ρυθμούς και στο 50' έφτασαν στο 0-2 με τον Μπαράκ, τον Μαντραγκόρα και τον Καμπράλ να κρύβουν την μπάλα με τον τελευταίο να γράφει το τελικό 0-2. Τρίτη σερί νίκη για τη Φιορεντίνα που που έφτασε τους 34 βαθμούς και έφτασε στην 11η θέση.

Στη Βερόνα η Ελλάς υποδέχθηκε την Μόντσα με το πρώτο ημίχρονο να μη διεκδικεί δάφνες ποιότητες και να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κόντρα στη ροή του ματς έφτασαν στο γκολ. Ο Ντούντα εξαπέλυσε το μακρινό σουτ, ο Ντι Γκρεγκόριο απέκρουσε αλλά ο επερχόμενος Βέρντι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και τον Σένσι να εκμεταλλεύεται την άψογη ασίστ του Κάρλο Αουγκούστο και να κάνει το τελικό 1-1 από κοντά. Υποχώρησε στη 12η θέση η Μόντσα που μετρά πλέον 33 βαθμούς, σε πίεση παραμένει η Ελλάς Βερόνα που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού και τη 18η θέση με 19 βαθμούς.