Εύκολη νίκη με «όπλο» την έδρα η Σαμπντόρια

Χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Σπέτσια η Σαμπντόρια, καθώς επικράτησε στη Γένοβα 2-1, εξασφαλίζοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα μόλις από το πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 15’ ο Γκιάσι με αυτογκόλ και στο 36’ οι γηπεδούχοι φρόντισαν να ολοκληρώσουν τη σεμνή τελετή, καθώς ο Καντρέβα από ασίστ του Γκαμπιαντίνι διαμόρφωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα εκπληκτικό γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Βέρντε.

Για τους φιλοξενούμενους βασικός αγωνίστηκε ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Νικολάου και έβγαλε όλο το ενενηντάλεπτο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/10
Τορίνο-Τζένοα 3-2 (14’ Σανάμπρια, 31’ Πομπέγκα, 77΄Μπρεκάλο – 69’ Ντέστρο, 81’ Καϊσέδο)
Σαμπντόρια-Σπέτσια 2-1 (15’ αυτ. Γκιάσι, 36’ Καντρέβα - 90'+5' Βέρντε)