Δεν μάσησε η Μίλαν

Κέρδισε με 2-0 την Τορίνο και συνεχίζει στην κορυφή

Μπορεί από τη Γιουβέντους να έχασε αλλά η άλλη ομάδα του Τορίνο αποδείχθηκε εύκολο θήραμα για τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» έδειξαν πως δεν τους πήρε από κάτω η ήττα στο ντέρμπι, κέρδισαν την «γκρανάτα» με 2-0 και συνεχίζουν σταθερά στην κορυφή. Επιστροφή και για τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο τέταρτο, η Μίλαν ανέβασε στροφές και στο 25’ ο Ερναντές έβγαλε στον Ντίαθ που με τη μία πέρασε κάθετα στον Λεάο κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Και μάλιστα στο 31ο λεπτό ο Ντίαθ κέρδισε πέναλτι από τον Μπελότι και ο Κεσί το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0.

H Τορίνο άγγιξε το γκολ στο 43ο λεπτό καθώς ο Ροντρίγκες εκτέλεσε όμορφα ένα μακρινό φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο 50ο λεπτό ο Μαρέσκα έδωσε πέναλτι στην Τορίνο για πτώση του Βέρντι μετά από επαφή με τον Τονάλι αλλά το πήρε πίσω μετά από χρήση του VAR. Mάλιστα στη φάση αυτή, ο Τονάλι τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε με το φορείο,

Στο 61’ ο Σινγκό έκανε όμορφη ενέργεια αλλά ο Κεσί τον έκοψε τη τελευταία στιγμή ενώ στο 79’ το σουτ του Βέρντι κόντραρε στον Κίερ και στο 90' το σουτ του Σέργκε κόντραρε στον Ρομανιόλι αλλά και πάλι ο Ντοναρούμε έσωσε.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Ερναντές, Κεσί, Τονάλι (54’ Νταλότ), Καστιγιέχο, Χάουγκε (85’ Μαλντίνι), Λεάο (85’ Ιμπραΐμοβιτς()), Ντίαθ (60’ Τσαλχάνογλου)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ροντρίγκες (64’ Μούρου), Ίτσο (64’ Τζάτζα), Μπρέμερ, Λιάνκο, Ρινκόν (76’ Σέργκε), Λούκιτς, Σινγκό, Βερντι, Γκόιακ (46’ Λινέτι), Μπελότι (86’ Μπονατσόλι)