Επιθετικογενείς ομάδες, ευάλωτες στα μετόπισθεν

€15 REGISTRATION BONUS: Εγγραφείτε στο Meridianbet.com.cy και λάβετε €15 μπόνους!

Πρώτος ημιτελικός αγώνας για το Coppa Italia με τη Νάπολι να υποδέχεται στο «Diego Armando Maradona» την Αταλάντα. Την ερχόμενη βδομάδα (10/2) θα ακολουθήσει ο επαναληπτικός στο «Gewiss Stadium». Ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες δεν λύσουν τις διαφορές τους στα 180 λεπτά, τότε θα οδηγηθούν στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

1392: SSC Napoli - Atalanta BC 21:45 («Diego Armando Maradona»)

Νάπολι: Επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα για τη Νάπολι, η οποία την περασμένη Κυριακή (31/1) επικράτησε με 2-0 εντός της απογοητευτικής Πάρμα. Ελμάς (32') και Πολιτάνο (82') τα γκολ των «παρτενοπέι» που τους ανέβασαν στη 5η θέση με 37 βαθμούς. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έχει μπει ξανά στο κόλπο για τη διεκδίκηση της τετράδας, όμως τώρα παίρνει σειρά το κύπελλο, όπου θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα. Την προηγούμενη βδομάδα απέκλεισε εύκολα τη Σπέτσια με 4-2, με τα γκολ της νίκης και της πρόκρισης να πετυχαίνονται όλα στο πρώτο ημίχρονο. Φτάνοντας στα ημιτελικά του θεσμού, ο βαθμός δυσκολίας προφανώς και αυξάνεται, παρ' όλα αυτά στις διπλές αναμετρήσεις με την Αταλάντα θα τα δώσει όλα για να βρεθεί ξανά στον τελικό.

Αγωνιστικά νέα: Με κορωνοϊό ο Φαμπιάν Ρουίθ (χαφ), ενώ τραυματίας ο Μέρτενς (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Μπακαγιόκο, Ντέμε, Λοσάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Πετάνια.

Αταλάντα: Μία νίκη και μία ήττα μετράει στα τελευταία δύο πιο πρόσφατα της ματς η Αταλάντα. Αρχικά κέρδισε με 3-2 τη Λάτσιο για το κύπελλο και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, ενώ λίγες μέρες αργότερα σε αγώνα για το πρωτάθλημα με τον ίδιο αντίπαλο παρουσίασε κακή εμφάνιση, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 2-3, μία ήττα η οποία την άφησε και εκτός εξάδας. Ένα ακόμη πισογύρισμα για την ομάδα του Γκασπερίνι που δεν μπορεί να βρει σταθερότητα και μέσα σ' όλα αυτά καλείται να δώσει τον πιο σημαντικό αγώνα μέχρι τον επόμενο, όπου ο βαθμός δυσκολίας είναι αυξημένος, αφού τίθεται αντιμέτωπη με την περσινή κάτοχο του τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει ποινή ο Παλομίνο (στόπερ). Τραυματίες οι Σούταλο (στόπερ), Ρομέρο (στόπερ) και Χάτεμπουρ (μέσος). Αντίθετα επιστρέφει ο Γκόσενς (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Γκολίνι, Τολόι, Καλντάρα, Τζιμσίτι, Μέλε, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόσενς, Πεσίνα, Ίλισιτς, Ζαπάτα.

Προϊστορία: Από μία πρόκριση μετράνε Νάπολι και Αταλάντα σε αναμετρήσεις για το Coppa Italia.

02.01.18 Coppa Italia Νάπολι Αταλάντα 1 : 2
15.01.14 Coppa Italia Νάπολι Αταλάντα 3 : 1

*Ομάδες με επιθετικές διαθέσεις αλλά και ευάλωτες αμυντικά, ειδικά η φιλοξενούμενη με τις σημερινές της απουσίες. Αυτοί οι παράγοντες λοιπόν μπορούν να βοηθήσουν στο να δούμε γκολ από το πρώτο ημίχρονο (First Half Over 1,5 goals στο 2,43 Μeridianbet).

Ιταλία: Τελευταία Ενημέρωση