Ξέρανε τη Βιγιαρεάλ και πήρε την πρώτη της νίκη η Έλτσε

Νίκη 3-1 με πρωταγωνιστή τον Μίγια για την Έλτσε

Βύθισε τη Βιγιαρεάλ η Έλτσε.

Η ουραγός της La Liga επικράτησε 3-1 του «κίτρινου υποβρυχίου» και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να έρθει η 20ή αγωνιστική. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μίγια, ο οποίος έκανε χατ-τρικ.

Έδειξε τις προθέσεις του μόλις στο 3’, ανοίγοντας το σκορ, ενώ ο Μορένο ισοφάρισε στο 22ο λεπτό, αλλά οι δύο ομάδες δεν πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Αφού στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι η Έλτσε, το οποίο έκανε γκολ ο Μίγια. Καλύτερο ξεκίνημα έκαναν και στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι, με τον Μίγια να κάνει και πάλι τη δουλειά του από την άσπρη βούλα.

Ισόπαλες σε γκολ και σε κόκκινες αναδείχθηκαν Εσπανιόλ και Οσασούνα, οι οποίες ήρθαν 1-1. Ο Μπούντιμιρ άνοιξε το σκορ στο 45’, ενώ στις καθυστερήσεις οι δύο ομάδες είχαν από μία αποβολή με δεύτερη κίτρινη. Του Εζαλζουλί και του Πιέρ-Γκάμπριελ. Στο 59’ ο Μπρέιθγουεϊτ έφερε την αναμέτρηση στα ίσα.

Πηγή: sportfm.gr